×
Eva Samková si v Moskvě dojela pro třetí triumf v řadě!

Eva Samková si v Moskvě dojela pro třetí triumf v řadě!

10.03.2018

Eva Samková slaví další trumf ve Světovém poháru. Po vítězství v Erzurumu a v La Molině dnes česká snowboardcrossařka ovládla také závod v Moskvě. Bronzová medailistka z olympijských her v Pchjongčchangu tak vyhrála třetí podnik Světového poháru, do kterého nastoupila, v řadě. Závod v Moskvě měl však nečekaný a velmi zamotaný průběh.

Česká závodnice v ruském hlavním městě zvládla s přehledem kvalifikaci, když postoupila ze třetího místa. Nestačila pouze na úřadující olympijskou vítězku Michelu Moioliovou z Itálie a Francouzku Charlotte Bankesovou. Ve vyřazovacích jízdách už ale Eva Samková nenašla přemožitelku. Ve svých heatech si čtyřiadvacetiletá česká snowboardcrossařka vedla suverénně. Nejprve vyhrála čtvrtfinále, poté od startu až do cíle žádnou z konkurentek nepustila před sebe ani v semifinále, znovu byla v cíli jako první a uzmula si lístek do velkého finále.

V něm Samková porazila právě i olympijskou vítězku Moioliovou a s přehledem si dojela pro vítězství. Jenže hodinu po dojezdu organizátoři na základě protestu Francouzek výsledky anulovali a nařídili novou finální jízdu. Ani v ní však Eva nezaváhala a potvrdila své prventství. "Ještě nikdy se mi na svěťáku nestalo, že bych dvakrát vyhrála finále a dostala jen jedny prize money," brala situaci tradičně s humorem česká reprezentantka.

"V prvním finále to nebylo úplně podle pravidel, ale výhodu jsem z toho neměla.Chápu Francouzky, kterým správně nespadnul starťák, zároveň jsem vyhrála, takže bylo těžké polemizovat. Při druhé jízdě jsem si ale říkala, že to just musím vyhrát, což se mi povedlo. Je to nová zkušenost, člověk ví, že umí zvládnout dvě finále za sebou a ještě vyhrát," popisovala Samková. 

„Eva vyhrála všechny jízdy s poměrně velkým náskokem. Jury nejprve protest Francouzek zamítla, aby ho zpětně při vyhlášení výsledků uznala, což by podle pravidel FIS nemělo být. Evě se opět podařilo přesvědčivě zvítězit, což svědčí o jejích obrovských kvalitách a silné mentalitě,” vysekl Evě poklonu reprezentační trenér Marek Jelínek.

Přestože vyhrála poslední tři závody, do kterých nastoupila, už je z boje o velký křišťálový glóbus mimo. Vítězkou celkového hodnocení Světového poháru se stane právě Italka Moioliová. Samková, která vynechala šest z celkem jedenácti závodů seriálu, figuruje na pátém místě žebříčku.

Druhá česká závodnice Sára Veselková se neprobojovala z kvalifikace. To mezi muži z kvalifikace postoupili oba čeští zástupci. Jan Kubičík a Radek Vintr se pak v závodě seřadili na 34. a 35. místě.

Program Světového poháru v Moskvě bude pokračovat v neděli, kdy jsou na programu týmové závody.

Foto: FISGenerální partner

Oficiální partneři

Produkce soutěží

Partneři