×
VIDEO: Vzpomínání legendárního Zdeňka Remsy

VIDEO: Vzpomínání legendárního Zdeňka Remsy

27.06.2019

V sobotu 22. června nás opustil legendární skokan na lyžích a pozdější trenér nejslavnější generace československých závodníků Zdeněk Remsa. Muž, který stál za historicky první naší zlatou olympijskou medailí Jiřího Rašky, světovým rekordem Dalibora Motejlka a velkou spoustou dalších výrazných úspěchů skupiny závodníků, jež se podle svého kouče po celém světě přezdívalo „Remsa Boys.“ Muž, jenž byl proslulý svou přísností, kterou však uměl odlehčit neotřelým smyslem pro humor. Muž, jenž vychoval celé generace skokanů. A muž, jenž si do poslední chvíle udržel úctyhodnou vitalitu, bystrost, vtip a přehled.

V prosinci loňského roku jsme měli tu čest potkat se se Zdeňkem Remsou u příležitosti jeho devadesátých narozenin. Přivítal nás dobře naladěný, charismatický a na svůj věk tehdy psychicky zcela vitální člověk. „Hlava, ta je naprosto v pořádku, ale mrchy nohy už pořádně neslouží,“ říkal s úsměvem opřený o svou hůl mezi dveřmi. O jeho psychické kondici jsme se záhy mohli dokonale přesvědčit. Vousaté vzpomínky staré i více než osmdesát let sypal z rukávu, jako by se staly včera.

O tom, že jeho dědeček dostal coby hajný od hraběte Jana Harracha jedny z vůbec prvních lyží na našem území. O tom, jak se na ně poprvé postavil. O své kariéře závodníka pod tvrdou rukou tatínka. O olympijských hrách 1948 ve Svatém Mořici, kde ve vlaku seděl vedle slavných hokejistů té doby a na nádraží od nich potom dostal svou první mandarinku v životě. O svých trenérských začátcích. O tom, jak dovedl ke zlaté olympijské medaili Jiřího Rašku. I o tom, jak se ve svých 84 letech s trenéřinou loučil. Skok na lyžích byl jeho životem. Bez nadsázky a bez přehánění.

Hodiny jsme strávili poutavým vyprávění plným neuvěřitelných historek z lyžařských dob natolik letitých, že už si je dnes spousta z nás neumí ani představit. A i ty hodiny byly málo, nepřeberná sbírka jeho historek by jistě vydala klidně na pěknou řádku dnů.

Teď se do vzpomínek legendárního závodníka a trenéra můžete ponořit i vy prostřednictvím více než půlhodinového sestřihu z našeho posledního povídání.

Video


Oficiální sponzor

Partneři