×
V Ga-Pa bude skákat stejné české trio jako v Oberstorfu. Kvalifikaci ovládl dlouhým letem Forfang

V Ga-Pa bude skákat stejné české trio jako v Oberstorfu. Kvalifikaci ovládl dlouhým letem Forfang

31.12.2017

Roman Koudelka, Čestmír Kožíšek a Vojtěch Štursa. Tito tři čeští skokani se představili v hlavním závodu úvodního dílu Turné čtyř můstků v Oberstdorfu a stejné trio bude usilovat o postup do druhého kola také na Nový rok v Garmisch-Partenkirchenu. Nejlépe si vedl Koudelka, jenž obsadil 41. místo. Jediným skokanem, který pokořil hranici 140 metrů, byl Nor Johann André Forfang, a jasně vyhrál.

Také v Ga-Pa skákal z českého kvarteta jako první Čestmír Kožíšek. Po jeho pokusu za 118,5 metrů byl Richard Schallert poměrně spokojený. Česťa skočil lépe než v tréninkových kolech a byl třetí. Nepodařené kvalifikační skoky dalších závodníků posunuly českého závodníka, který na Schattenbergu doplatil na K.O. systém, do hlavního závodu. O něco lepší větrné podmínky naopak nevyužil Viktor Polášek. Ačkoliv juniorskému mistru světa fouklo lehce proti, nepovedl se mu odraz a za 119 metrů šel na osmé místo. Nakonec skončil třetí pod čarou.

Roman Koudelka si naopak postup pohlídal. Pouhý půlmetr mu chyběl k dopadu na 120 metrů, leč se svým výkonem nebyl on ani trenér úplně spokojeni. Na druhou stranu, v poměrně vyrovnaných podmínkách, které v Ga-Pa vládly, měl Roman nejhorší vítr do zad a přičítal 6,9 bodů. Na Nový rok tak bude moct navázat na minulý závod v Oberstdorfu, kde poprvé v sezoně postoupil do druhého kola. S posledním českým skokanem v kvalifikaci, Vojtěchem Štursou, to nevypadalo za hranou úplně dobře a leckdo už mohl mít černé myšlenky. Vojta ale poté pořádně zabojoval, dopadl na 121 metrů a nemusel čekat na další závodníky. Po jeho skoku bylo jasné, že kvalifikací prošel.

Ta byla hodně vyrovnaná. Jestliže největší větrný přípočet měl Roman Koudelka za 6,9 bodů, nejlepší podmínky měl Slovinec Damjan, jenž odečítal tčináct desetin. Ošidné postupové a nepostupové síto zachytilo dva skokanské velikány. Novoroční závod se totiž nebude týkat Noriaki Kasaie a také Simona Ammanna. První doplatil na krátký skok, druhý na hodně špatné stylové známky.

Krátce po polovině startovní listiny byla poprvé úspěšně zdolána hranice 130 metrů, o což se zasloužil Slovinec Timi Zajc. Jeho krajan Anže Semenič vzápětí přidal dalších 2,5 metrů a vedl. Až do doby, než se z můstku spustil pátý muž z Oberstdorfu Stefan Hula. 135,5 metrů znamenalo jasné vedení, následně jej napodobil krajan Dawid Kubacki. To ale nebylo nic proti Johannu André Forfangovi. Nor předvedl výborných 140,5 metrů a o pouhé tři metry zaostal za rekordem můstku, který před sedmi lety stanovil již zmiňovaný Ammann.

V celkovém pořadí si nejlépe z českých skokanů vedl Roman Koudelka, který obsadil 41. místo. O dvě příčky níže se umístil Vojtěch Štursa a ze 48. pozice postoupil dále Čestmír Kožíšek. Na české skokany má v K.O. systému zatím velké štěstí slovinský závodník Jernej Damjan. V Oberstdorfu skákal proti Romanu Koudelkovi, nyní si vyzkouší souboj s Vojtěchem Štursou.

Čeští skokani v K.O. systému:
Roman Koudelka – Peter Prevc (SLO)
Čestmír Kožíšek – Jernej Damjan (SLO)
Vojtěch Štursa – Stefan Hula (POL)

Program Turné čtyř můstků v Ga-Pa:
Pondělí 1.1.2018, 12:30: zkušební kolo
Pondělí 1.1.2018, 14:00: hlavní závod

Podrobné výsledky páteční kvalifikace najdete zde.Oficiální sponzor

Partneři