×
Rjoju Kobajaši deklasoval před šampionátem celé startovní pole, Roman Koudelka bodoval

Rjoju Kobajaši deklasoval před šampionátem celé startovní pole, Roman Koudelka bodoval

17.02.2019

Druhý závod ve Willingenu poznal jasného vítěze, lídr letošní sezony Rjoju Kobajaši vyhrál před domácím Markusem Eisenbichlerem o více jak dvacet bodů. Z českého tria dokázal bodovat Roman Koudelka, který byl čtyřiadvacátý. Viktor Polášek a Lukáš Hlava skončili již v prvním kole.

Začátek nepřinesl daleké skoky, o to více si ale fanoušci užili v dalším průběhu závodu. První kolo se povedlo domácímu Constantinu Schmidovi, který šel na 135,5 metrů a sesadil Macieje Kota, který těsně před ním dal jen o dva metry méně. To už měl za sebou svůj skok Lukáš Hlava, jemuž se příliš nedařilo a za 111 metrů porazil jen dva skokany. Viktor Polášek poté na sobotní bodované umístění nenavázal, 121,5 metrů mu k tomu nestačilo. Hodně dlouho vydržel na prvním pozici Rakušan Philipp Aschenwald, jenž předvedl první skok za značku 140 metrů. Tuto vzdálenost i s podporou větru o metr překonal a jasně vedl.

Roman Koudelka bodoval od začátku sezony v každém závodu a nejinak tomu bylo i na Mühlenkopfschanze. 131,5 metrů mu zajistilo po skoku dělené čtrnácté místo a postup z 24. pozice. Hned po českém skokanovi se po dlouhých sedmnácti skocích měnilo první místo, domácí fanoušky rozjásal Markus Eisenbichler rovnou stočtyřicítkou. O sedm desetin ho poté překonal vítěz tréninkového kola Timi Zajc. Před skokem Rjoju Kobajašiho byli ve vedení tři polští letci – Piotr Żyła, Kamil Stoch a Dawid Kubacki. Ale Japonec si z toho nedělal vůbec žádnou hlavu, předvedl jasně nejdelší skok na 146 metrů, navíc s telemarkem a vedl o dvacet bodů.

Ve finále si sice Koudelka po svém skoku na 134,5 metrů o pozici pohoršil, ale v dalším průběhu pokazil skok Daiki Ito a česká jednička tak udržela 24. místo. Vedení se často měnilo a německým příznivcům udělali radost Richard Freitag (144 m) a sobotní vítěz Karl Geiger (138,5 m), kteří před poslední desítkou skokanů vedli. Romanovo kompletní vystoupení ve Willingenu bylo ovlivěnno zdravotními problémy: "Bohužel jsem měl zde ve Willingenu od pátku zdravotní potíže žaludečního rázu, které vyvrcholily v noci na sobotu. Ubralo mi to hodně sil (i spánku, který nyní potřebuji "dobrat"), proto jsem vynechal i zkušební kolo. V neděli jsem se už cítil lépe, na můstku se snažil udělat zažité a naučené věci, bohužel mně to na lepší umístění nestačilo. Mrzí mě to, nicméně sezóna hned pokračuje dále. Přesouváme se z se severu Německa do jižního Tyrolska, do Seefeldu."

Brzy se k dvěma německým skokanům na čele zařadil i Markus Eisenbichler, jenž i s menším větrem do zad vytáhl 141,5 metrů. Trio Němců počítalo, kdo je porazí a kdo ne. Ještě před posledními dvěma skoky vedl Eisenbichler s Freitagem. Když ani Żyła prvního z Němců neporazil a dostal se jen tak tak před Freitaga, bylo jasné, že pokud Rjoju Kobajaši nepokazí, tak jasně vyhraje. To se i stalo, Japonec přidal spolu s Freitagem nejdelší skok druhého kola a vyhrál s náskokem 21,6 bodů, čímž dal před mistrovstvím světa jasnou rukavici všem soupeřům.

Výsledky nedělního závodu najdete zde.

Mistrovství světa v Seefeldu je na programu od 19. února do 3. března 2019 a brzy k němu přineseme podrobné informace. Oficiální stránky mistrovství jsou na tomto odkazu.Oficiální sponzor

Partneři