×
Proměnlivý vítr a husté sněžení = zlato pro Kubackiho. Koudelka končí patnáctý

Proměnlivý vítr a husté sněžení = zlato pro Kubackiho. Koudelka končí patnáctý

01.03.2019

Vítězem neregulérního závodu na středním můstku v rámci mistrovství světa se stal Polák Dawid Kubacki. Pro zlatou medaili si navíc doskočil až z 27. místa po prvním kole. Nejlepším Čechem byl patnáctý Roman Koudelka.

Rozmary počasí podpořené hustým sněžením výrazně ovlivnily už průběh prvního kola. Čím dál tím hustější sněžení a zadní vítr vyřadil ze hry celou řadu favoritů a v první desítce podle pořadí světového poháru už byl úspěchem samotný postup do druhého kola.

Nicméně i tak vedl lídr světového poháru Rjoju Kobajaši po prvním kole s nevelkým náskokem na druhého Němce Karla Geigera. Třetí byl senzačně Slovinec Žiga Jelar. Očekávaní favorité na zlato byli daleko vzadu. Jak Stefan Kraft, tak Kamil Stoch skákali v silném zadním větru a obsadili 10., resp. 18. místo. Dawid Kubacki postoupil až jako 27.

Proměnlivé podmínky vynesly do druhého kola i Filipa Sakalu. Mladý závodník z Frenštátu pod Radhoštěm byl po velmi slušném skoku na 93 metrů klasifikován dokonce jako šestý. Spolu s ním postoupil po solidním pokusu i Roman Koudelka, který bral 21. pozici. Na konci čtvrté desítky se pak seřadili Viktor Polášek a Čestmír Kožíšek.

„Jsem spokojený, především samozřejmě s prvním kolem. Druhé kolo pro mě byla tvrdá škola. Šel jsem do něj s tím, že mám splněno,“ uvedl Sakala. „Chtěl jsem udělat svůj dobrý skok, a na co to bude stačit, to jsem nijak neřešil. Atmosféra mistrovství světa na mě trochu dýchla, ale přehnaně nervózní jsem nebyl. Ale podmínky v druhém kole už pro mě byly tak katastrofální, že jsem pořádně nevěděl, co mám dělat. Beru to hlavně jako cennou zkušenost a třeba to na dalším mistrovství světa za dva roky bude ještě lepší.“

Jury po prvním kole razantně zvýšila nájezd, čehož využili v hustém sněžení především závodníci zkraje druhé série skoků. Dawid Kubacki předvedl velmi dobrý pokus na 104,5 metru a ujal se vedení. Nikdo jiný ho už v závodě nedokázal překonat.

Za Kubackim těsně zaostal jeho týmový kolega Kamil Stoch a třetí místo bral Stefan Kraft. V naprosto zoufalých podmínkách koncovky druhého kola s extrémně nízkou nájezdovou rychlostí až o 2,5 km/h pomalejší v porovnání s Kubackim neuspěli nejlepší borci po prvním kole. Rjoju Kobajaši spadl na 14. místo, Geiger na 18. pozici, alespoň desítku udržel čtvrtý muž úvodní série Kilian Peier.

Ve druhém kole si díky výrazně zhoršeným podmínkám o dost polepšil Roman Koudelka. Slušný skok na 97,5 metru znamenal v konečných účtech 15. místo. Filip Sakala z hodně nízké nájezdové rychlosti svůj skok tolik nezvládl a za 85 metrů se propadl na výslednou 29. příčku.

„Před mistrovstvím světa jsem si dal za cíl být do patnáctého místa, takže tohle umístění beru,“ hodnotil dění na šampionátu Roman Koudelka. „Závod byl hodně ovlivněný větrem a sněžením, bylo to takový divoký. Čekal jsem, že by to mohli zrušit, to se ovšem nestalo. Na druhou stranu si ale v takových závodech docela věřím, mám dynamiku v nohách, to mi dost pomáhá. Po tom, jak mi poslední závody úplně nevycházely, patnácté místo určitě beru a z šampionátu budu odjíždět spokojený.“V sobotu zakončí skokanský program světového šampionátu závod smíšených týmů i s českou účastí.

MS v Seefeldu HS 109: 1. Kubacki (Pol.) 218,3, 2. Stoch (Pol.) 215,5, 3. Kraft (Rak.) 214,8, 4. Aschenwald (Rak.) 214,5, 5. Freitag (Něm.) 211,3, 6. Leyhe (Něm.) 210,6, 7. Eisenbichler (Něm.) a Sato (Jap.) 210,5, 9. Hayböck (Rak.) 208,5, 10. Peier (Švýc.) 207,4, .....15. KOUDELKA (ČR) 202,5, 29. SAKALA (ČR) 175,7, 38. POLÁŠEK (ČR) 79,7, 39. KOŽÍŠEK (ČR) 79,0.Oficiální sponzor

Partneři