×
Prokletí jménem Harrachov. Vrcholný závod v letech na lyžích opět překazil vítr

Prokletí jménem Harrachov. Vrcholný závod v letech na lyžích opět překazil vítr

15.03.2014

Mistrovství světa v letech na lyžích, které v těchto dnech hostí Harrachov, utrpělo po vynikajícím začátku první ránu. Závod jednotlivců se odskákal jen z poloviny, tu druhou v sobotu zhatil silný vítr. Platí tak výsledky ze dvou pátečních kol, novým světovým šampionem byl vyhlášen Němec Severin Freund. Český Roman Koudelka bere senzační 6. příčku.

Pět let vize, tři roky tvrdé práce a za jeden den to máte pryč. Ale to je prostě Harrachov. Jsme outdoorový sport a tady holt fouká. Dva měsíce jsme mohli skákat denně a mohli jsme tady být v plavkách. Je to absolutní frustrace, která bude trvat do rána, pak máme další den. Jak se říká, i zítra vyjde slunce, tak uvidíme,“ řekl prezident organizačního výboru Rostislav Jozífek.

 

Zrušený závod ale podle něj organizátory tolik nepoškodí. „Na tenhle den jsme pojištění, ale to není žádné vítězství. Měli jsme to tady skočit. Mně bylo jedno, jestli by to bylo jedno nebo dvě kola. I kdyby to přinášelo nějaké finanční ztráty, měli jsme plnou arénu a chtěli jsme fanoušky odměnit za to, že přišli. Byli fantastičtí, zůstali a doufám, že přijdou i zítra.“

 

Zrušení sobotních kol naopak nemuselo mrzet průběžného lídra Severina Freunda, ani jeho kolegy Anderse Bardala a Petera Prevce, kteří si rozdělili druhé a třetí místo. A medailisté jsou to podle trenéra české reprezentace zasloužení. „Byla by škoda jet dneska v takovémhle větru jedno kolo na risk, to by se ze třiceti lidí mohl akorát namíchat guláš a výsledky by to jen znehonodtilo. Včera byly spravedlivější podmínky a výsledek je o to hodnotnější.“

 

 

Druhý Anders Bardal (Nor.), vítězný Severin Freund (Něm.) a bronzový Peter Prevc (Slo.) (foto: Ivana Roháčková, Dukla)

 

Skvěle rozjetý závod měl po pátku i jeden z českých zástupců. Roman Koudelka byl průběžně šestý a mohl útočit na medaili. Přesto si konečného výsledku cení možná víc, než kteréhokoliv jiného. „Bylo nádherný být na pódiu, i když to byl ten nejnižší, šestý stupnínek. Pro mě to bylo strašně moc emocionální, strašně jsem si to užil, každou sekundu. Vím, čím jsem si prošel a byla pro mě velká odměna se tam postavit. A doufám, že ještě dostanu šanci bojovat i o lepší než šesté místo,“ usmíval se po slavnostím vyhlášení Koudelka.

 

Některým závodníkům se ale při definitivním verdiktu jury přeci jen ulevilo. „Já to docela uvítal, jsem celý bolavý, ráno jsem skoro nevstal z postele. S fyzioterapeutkou jsme od rána až do doby, než jsem jel na můstek, pracovali na tom, abych aspoň nějak skočit mohl, ale bylo to dost bolesitvé,“ přiznal český rekordman Antonín Hájek, který se při pátečním druhém kole pořádně potloukl o cílové hrazení, závodiště dokonce opustil na kanadských saních. Přesto se společně s týmovým kolegou Jakubem Jandou držel před sobotní částí na 21. příčce. „Když se vítr trochu uklidnil a dostali jsme informaci, že se přeci jen bude skákat, trošku jsme s Jakubem znervózněli, ty podmínky byly opravdu děsivé. Takže přiznávám, že dolů se mně tou lanovkou jelo podstatně líp než nahoru,“ řekl Hájek.

 

V neděli nastoupí společně se svými parťáky do závodu družstev. Pokud vítr dovolí..

 

ŠS

 

 

 

 

 

 

 Generální partner

Hlavní partner

Partneři