×
Poslední týmový závod sezony ovládla letecká velmoc – Norsko

Poslední týmový závod sezony ovládla letecká velmoc – Norsko

24.03.2018

Planica viděla krásný poslední týmový závod této sezony. Do poloviny prvního kola se o vítězství přetahovali Slovinci a Noři, ovšem poté za domácí pokazil skok Semenič s Prevcem a Norsko šlo do finále za jasného vedení, který po celý jeho průběh náskok navyšovalo. Soutěžilo se tak jen o další pozice na stupních vítězů. Druhé místo brali Němci, třetí skončili Slovinci a nepopulární čtvrté místo vyskákali Poláci.

Z deseti týmů v prvním kole bylo jasné, že dva nepostoupí do kola druhého. Po úvodních skocích si nejlépe vedlo Norsko se Slovinskem. Daniel André Tande z Norska nechal zapomenout na nevydařenou kvalifikaci a ukázal 243,5 metrů s telemarkem a sesadil tak z prvního místa Slovinsko, za které dal Domen Prevc pouze o 6,5 metrů méně. Po polovině prvního kola si nejhůře vedla Itálie s Amerikou a postup se jim vzdaloval. Naopak na první místo se dostali domácí skokani. Veterán Robert Kranjec předvedl 239,5 metrů také s telemarkem, na což neměl tak dalekou odpověď Andreas Stjernen (236 m) a Slovinci vedli o 6,4 bodů.

Za Itálii pak předvedl dobrý let Alex Insam a ještě lehce vrátil svůj tým do boje o osmé místo, naopak Američani dále skákali málo. Po slušných letech Simona Ammanna a Junšira Kobajašiho se pokus nepovedl Anže Semeničovi. Slovinec dal jen 208 metrů a umetl Norům cestu k jasnému vedení, jelikož Robert Johansson skočil 240,5 m. Norsko vedlo před čtvrtou sérii prvního kola o téměř 38 bodů. S týmovou soutěží se rozloučila devátá Itálie a desáté Spojené státy Americké. Domácí si před druhým kolem ještě pohoršili. Peter Prevc dokázal letět „jen“ na 215 metrů a Slovinsko tak předstihlo nejen Polsko za skvělých 248,5 metrů Kamila Stocha, ale i Německo po letu Richarda Freitaga za 243 m. Vedlo jasně Norsko, Johann André Forfang skočil jen o metr méně než Freitag. Před finále tak Noři naskákali na druhé Poláky 58 bodů, naopak mezi Polskem, Německem a Slovinskem byl jen desetibodový rozdíl.

Na druhou pozici vrátil Slovince Domen Prevc, který prakticky zopakoval první kolo – přidal ke svému skoku padesát centimetrů (237,5 m). Žyla z Polska ani Eisenbichler z Německa na něj nestačili, naopak Tande znovu stvrdil suverenitu Norů za 241,5 metrů. Ve druhé řadě finále se začal lehce lámat chleba v souboji o pozice na stupních vítězů, resp. o druhém a třetím místě. Na vedoucí Nory (Stjernen 225,5 m) nemohl nikdo dosáhnout. Domácí Kranjec ukázal 226 metrů a udržel druhé místo před Poláky, za které skočil Hula 229 metrů. Naopak Němce srazilo pouze 214,5 metrů od Stephana Leyheho.

Šanci svým soupeřům dal Semenič, jemuž nevyšel za 213 metrů ani druhý skok. Jenže Polák Dawid Kubacki šel jen na 211 metrů a třetí místo tak rázem uzmuli Němci. Andreas Wellinger letěl na 219,5 metrů a Německo mělo na druhé Slovinsko ztrátu jen 10 bodů. Noři si nadále skákali svůj vlastní závod, Johansson letěl na 241 metrů a dal svému týmu k dobru téměř 120 bodů.

Závěrečný skok pokazil Deschwanden a Švýcaři tak šli na poslední osmé místo, dostali se před ně Rusové. Rozporuplnou rakouskou sezonu zakončil výborným letem Stefan Kraft (240,5 m), ale na Japonce to stačit nemohlo, legenda Noriaki Kasai jim za 235,5 metrů udržel páté místo. Nepopulární čtvrté místo nakonec brali Poláci, byť fenomén letošní sezony Stoch se znovu předvedl ve famózním světle -  244,5 metrů. Na třetí pozici se propadli Slovinci za 217 metrů Petera Prevce, druhé místo tak získali Němci, Freitag doskočil na 234 metrů v dobrém stylu. Johann André Forfang se pak se svými třemi kamarády mohl radovat, jelikož jeho 240,5 metrů dalo konečný náskok prvního Norska na neuvěřitelných 137,3 bodů. Norové zároveň jasně ovládli i letošní pořadí národů před Německem a Polskem.

Výsledky posledního týmového závodu sezony z Planice najdete zde.

 Generální partner

Hlavní partner

Partneři