×
Poláci a Němci ovládli kvalifikaci v Lahti, do hlavního závodu postoupil Koudelka i Kožíšek

Poláci a Němci ovládli kvalifikaci v Lahti, do hlavního závodu postoupil Koudelka i Kožíšek

02.03.2018

Roman Koudelka i Čestmír Kožíšek. Česká republika vyslala do finského Lahti na poolympijské pokračování světového poháru ve skocích na lyžích tato dvě jména a oba skokani se představí v nedělním individuálním závodu. Z větrné loterie na můstku HS130 si totiž hned po svých skocích zajistili postup a nemuseli čekat na kratší skoky dalších závodníků. Na čele kvalifikace byla dlouho německá trojice Eisenbichler, Leyhe, Geiger, první dvě místa ale míří do Polska. Kubacki se totiž posunul před Němce a posledním kvalifikačním skokem mu uzmul výhru krajan Kamil Stoch. V sobotu je na programu týmový závod (16:30), v neděli o hodinu dříve individuál.

Na začátku kvalifikace se neskákalo příliš daleko. Vítr zlobil a hodně dlouho se čekalo, zda někdo překoná hranici 120 metrů. Několikrát také byly k vidění skoky pod sto metrů nebo těsně nad stovku. Až jako 27. v pořadí, Vladimir Zografski, ukázal delší skok, šel na 118,5 metrů a vedl. S větrným poryvem se ale vypořádal velice dobře také jeden ze dvou českých zástupců Roman Koudelka, který doskočil na stejnou vzdálenost jako Bulhar, šel o čtyři desetiny do vedení a zajistil si postup do hlavního závodu.

Českého skokana sesadil až Japonec Jukija Sato, který je přeskočil o metr a půl. Hned po něm šel na skok i Čestmír Kožíšek, který dal 110 metrů, ale dostal velký větrný přípočet a proklestil si hned cestičku do nedělního prvního kola. Pořadí se poté rychle měnilo, na pozici lídra se jeden skok ohřál Jakub Wolny (120 m), kterého následně vystřídal Gregor Schlierenzauer za 123 metrů. Ten vydržel na prvním místě také krátce, sedadil ho díky vysokým stylovým známkám Rjoju Kobajaši.

Výborné skoky přišly v šesté desítce startovní listiny. Bartol předvedl 124,5 metrů, jenže zanedlouho jej trumfl Stephan Leyhe, jenž dokázal ještě tři metry přidat. Na čele byli vzápětí dva Němci, jelikož Karl Geiger oproti krajanovi ještě o padesát centimetrů natáhl skok, měl však vyšší odečet za vítr. Německo si z kvalifikace pomalu dělalo vlastní mistrovství, protože Markus Eisenbichler dal také 128 m. a šel do pětibodového vedení.

Radost německým skokanům z vítězné kvalifikace vzali Poláci. Dawid Kubacki dokázal skočit půl metru za Hill size můstku a vedl až do doby, než přišel na řadu poslední muž na nájezdu – Kamil Stoch. Čerstvému vítězi olympiády z velkého můstku totiž nemusel vadit dopad na obě nohy, za 134 metrů snad ani telemark vystřihnout nešel. První místo ale ano! Roman Koudelka nakonec skončil na 23. místě, Čestmír Kožíšek jde do závodu ze 47. pozice.

Výsledky kvalifikace v Lahti najdete zde.Generální partner

Hlavní partner

Partneři