×
Olympijský program skokanů začíná čtvrteční kvalifikací, startovat budou čtyři Češi

Olympijský program skokanů začíná čtvrteční kvalifikací, startovat budou čtyři Češi

07.02.2018

Už ve čtvrtek se rozběhnou v moderním areálu Alpensia skokanské soutěže v rámci 23. Zimních olympijských her v Pchjončchangu. Obhajovat dvě zlaté medaile v individuálních soutěžích bude Kamil Stoch, český tým se pokusí dát zapomenout na nepovedenou sezonu.

Jako již tradičně bude olympijský program skokanů na lyžích zahájen závodem na středním můstku. Už 8. února proběhne kvalifikace, která z necelých šesti desítek startujících vyselektuje padesátku pro sobotní první kolo. Chybět u toho nebudou ani čeští reprezentanti. Ti odcestovali do Jižní Koreje v sestavě Čestmír Kožíšek, Roman Koudelka, Viktor Polášek, Vojtěch Štursa a Lukáš Hlava. Podle výsledků středečního tréninku se mimo čtyřčlennou nominaci pro kvalifikační zápolení ocitne nejspíš posledně jmenovaný.

Nejlepším umístěním samostatné České republiky během skokanských soutěží na ZOH je doposud sedmé místo, na které dosáhli Jaroslav Sakala (Lillehammer 1994) a Antonín Hájek (Vancouver 2010). V trénincích se podle očekávání nejvíce dařilo Romanu Koudelkovi, který v jednom kole obsadil 22. místo, což bylo nejlepším českým výsledkem dne. Jeho 16. pozice byla nejlepším individuálním výsledkem českých závodníků při Hrách v Soči 2014.

Zlato z Ruska bude na obou můstcích obhajovat Kamil Stoch. Polský reprezentant porazil před čtyřmi lety na středním můstku druhého Petera Prevce a třetího Anderse Bardala. Norský závodník ale již ukončil svou bohatou kariéru. Právě Stoch bude patřit mezi hlavní favority závodu. Suverénně vyhrál letošní Turné čtyř můstků, má stříbro z leteckého světového šampionátu a je vedoucím mužem průběžné klasifikace Světového poháru. Do hry o medaile budou zcela jistě vpasováni i jeho kolegové z týmu. Dawid Kubacki by vzhledem ke svému pojetí skoku rozhodně měl mít šanci zabojovat o cenný kov. Poláci jsou pak dost možná největším favoritem týmového závodu a budou do něj vstupovat v pozicich úřadujících mistrů světa.  

Mezi hlavní vyzyvatele Kamila Stocha budou nepochybně patřit Němci Richard Freitag a Andreas Wellinger. Svěřenci trenéra Wernera Schustera jsou na středním můstku vždy nebezpeční, dosahují vysokých nájezdových rychlostí a celkovým dynamickým provedením skoku. Je už také jasné, že na menším můstku doplní kvarteto s těmito dvěma skokany i Markus Eisenbichler či Karl Geiger. Právě Wellinger navíc vyhrál dvě ze šesti středečních tréninkových kol.  

Zajímavou sezonu prožívají i Norové. Vyhráli tři týmové závody ze čtyř ve Světovém poháru a mohou patřit mezi černé koně závodu. Jsou spíše letečtějšími typy závodníků, ale ze hry o medaile určitě nejsou ani na středním můstku. Právě na něm triumfoval před dvanácti lety překvapivě Lars Bystöl. Norská jednička Daniel Andre Tande však ve středečních trénincích vinou bolesti zubu nestartovala, do kvalifikace však již Tande naskočí. Šanci oslnit po nepřesvědčivém průběhu sezony dostanou i Rakušané. Vůbec poprvé se na olympijských hrách představí Stefan Kraft, na trénincích se dařilo i Michaelu Hayböckovi.  

Nebudou však chybět ani legendy. Na rekordní osmé olympiádě bude startovat japonský veterán Noriaki Kasai, který nechyběl už během Her v Albertville 1992. Jen o jeden start méně má finský matador Janne Ahonen, který se účastnil pravidelně od Lillehammeru 1994. Právě on také bude vlajkonošem své výpravy na Hrách. Mezi možná překvapení pak může patřit i čtyřnásobný olympijský vítěz Simon Ammann. Žádný jiný skokan zatím nemá na svém kontě více olympijských výher.  

Závody se budou konat v resortu Alpensia. Během jejich konání je předpovídána silná zima, výjimkou by neměly být ani teploty pohybující se mezi 15 až 20 stupni Celsia pod bodem mrazu. Je to vůbec největší olympijské skokanské sportoviště v historii. Střední můstek má totiž velikost až 109 metrů, velký můstek dokonce 142 metrů. Během loňské generálky v rámci Světového poháru tu na velkém můstku triumfoval Kraft, na středním pak Maciej Kot.

Olympijský program skokanů na lyžích začíná čtvrteční kvalifikací od 13:15, sobotní závod je pak na programu okolo půl druhé. Hned v pondělí absolvují své jediné měření sil i ženy, kterých je přihlášeno celkem 35. Závod na velkém můstku je na programu v sobotu 17. února a o dva dny později bude skokanské zápolení na Hrách dovršeno prestižní soutěží družstev.

 

 

 

 

 

 

 Oficiální sponzor

Partneři