×
Novou olympijskou vítězkou se stala Norka Lundbyová

Novou olympijskou vítězkou se stala Norka Lundbyová

12.02.2018

Největší favoritka závodu skokanek na lyžích Norka Maren Lundbyová je novou olympijskou vítězkou. Nechala za sebou německou reprezentantku Katharinu Althausovou, bronz vybojovala Japonka Sara Takanashiová.

Lundbyová měla před svou největší soupeřkou, která ji navíc dokázala v sezoně několikrát porazit, náskok po prvním kole lehce přes dva body. To i přesto, že skočila o metr méně. Třetí příčku držela Japonka Takanashiová, která zkoušela zapomenout na předchozí nezdary z velkých závodů a útočila na svou premiérovou olympijskou medaili.

Daleko za Takanashiovou byla čtvrtá Ruska Irina Avvakumovová, obhájkyně vítězství ze Soči a úřadující mistryně světa Carina Vogtová byla dokonce až na šesté pozici. Smůlu na podmínky měly v prvním kole Rakušanka Chiara Hölzlová a Japonka Juki Itová, které tak vypadly ze souboje o medaile.

Závěr finálového kola přinesl fantastické výsledky. Jako první zaútočila čerstvá juniorská šampionka Nika Križnarová. Po pokusu na 104 metry se ale okamžitě snižoval nájezd, což znamenalo jen zachování jejího sedmého místa. Na pátou pozici poskočila Vogtová před rakouskou veteránku Danielu Iraschkovou-Stolzovou. Pěkně skočila i Avvakumovová, ale své čtvrté místo nevylepšila.

Vynikající skok do vzdálenosti 103,5 metru záhy předvedla Takanashiová a s nevelkou ztrátou na první dvě pozice to vypadalo, že by mohla zaútočit i na lepší než bronzovou medaili. Zlepšila se však také Althausová. Skočila 106 metrů a v kapse měla přinejhorším stříbro. Dobré podmínky však vydržely i pro Lundbyovou. Ta nepokazila svůj skok a díky nejdelšímu pokusu dne o délce 110 metrů zpečetila své premiérové olympijské vítězství.

V resortu Alpesia jsou na programu ještě dva mužské závody na velkém můstku. Individuální se bude konat v sobotu 17. února, družstva o dva dny později.

 Oficiální sponzor

Partneři