×
Světový pohár se blíží, příprava skokanů před zimní sezónou pomalu vrcholí

Světový pohár se blíží, příprava skokanů před zimní sezónou pomalu vrcholí

07.11.2018

Český skok na lyžích po nepříliš povedeném minulém ročníku prošel velkými změnami. Ty se netýkaly jen pozice trenéra mužské reprezentace, ke které se vrátil David Jiroutek, ale především pozice předsedy skokanského úseku. Do funkce byl zvolen bývalý úspěšný reprezentant Jakub Janda, který se společně s Jiroutkem snaží oživit slávu tuzemského skoku na lyžích. Nové vedení vstoupí do nové sezony už 16. listopadu v polské Wisle, vrcholy pak budou tradiční Turné čtyř můstků a mistrovství světa v klasickém lyžování v Rakousku.

Změna ve funkci předsedy skokanského úseku proběhla už na konci dubna. Čtyřicetiletý Jakub Janda, bývalý úspěšný reprezentant ve skoku na lyžích, vítěz 6 závodů, vítěz Turné čtyř můstků i celkového hodnocení Světového poháru a držitel dvou medailí z mistrovství světa v Oberstdorfu, nahradil ve funkci bývalého předsedu Leoše Škodu. Janda při hlasování o novém předsedovi OSÚ SL získal 34 z 36 hlasů.

„Okamžitě začala pilná práce, aby se napravila nepříliš povedená sezóna 2017/2018. I za tímto účelem byl na post hlavního trenéra reprezentace nominován David Jiroutek, který u týmu působil už v letech 2009-14. Reprezentační tým skokanek povede i v další sezoně Jiří Hájek, který u týmu působí od roku 2014 a juniorské reprezentační družstvo Zdeněk Žídek.“ dodal nový předseda Jakub Janda

I do nové sezóny vstoupí česká skokanská reprezentace „BTW Czech Ski Jumping Team“ s generálním partnerem BWT, se kterým skokanský úsek spolupracuje od předminulého roku. Mezi hlavní partnery dál patří společnosti Northfinder a Under Armour. Dalšími partnery jsou společnosti Seiz, pojišťovna VZP, Sportovní areál Harrachov a Liberecký kraj i armádní sportovní centrum Dukla.

Vyvedené léto

Český tým má za sebou pod novým vedením již první ostré zkoušky, kterými byly letní závody Grand Prix, Kontinentálního poháru či FIS Cupu. Trenérovi Davidu Jiroutkovi udělalo radost zejména 3. místo Romana Koudelky v závodě Grand Prix v Courchevelu či výhra Lukáše Hlavy v Kontinentálním poháru v rámci Memoriálu Jiřího Rašky.

„Pro letní období jsme si jako hlavní úkoly stanovili tvrdou práci a snahu motivovat,“ Hodnotil David Jiroutek letní přípravu a závody. „Důležité bylo ctít své týmové kolegy a dokázat s nimi konkurovat světu, seskupit pracující tým a zavést systematičnost v pracovním procesu,“ pokračoval. „V průběhu letních závodů Grand Prix a Kontinentálního poháru se začala vytvářet první skupina ve složení Čestmír Kožíšek, Roman Koudelka a Lukáš Hlava, kteří do dnešního dne pracují nadstandardně. K nim se později přidal Viktor Polášek. Zatím pouze tito závodníci splňují váhové limity Světového poháru.“

Pro mužskou reprezentaci pomalu vrcholí příprava před prvním závodem Světového poháru. Ten se uskuteční už 16. listopadu v polské Wisle, kdy se bude konat kvalifikace na individuální závod. „Nyní odjíždíme na 4. a poslední kemp na ledové stopě do Innsbrucku. Prozatím proběhly tři kempy. Jeden byl v Ga-Pa a dvakrát jsme se vydali do Oberstdorfu. Máme za sebou cca 60 skoků na ledové stopě a také proběhlo pozitivní testování nových helem značky UVEX,“ dodal Jiroutek.

Ke svému konci se blíží také příprava ženské reprezentace pod vedením Jiřího Hájka. „Po přípravě v Oberstdorfu, která proběhla minulý týden, odjíždí Štěpánka Ptáčková, Barbora Blažková a Karolína Indráčková společně s juniorkami na ledovou stopu do rakouského Hinzenbachu,“ potvrdil Hájek.

„Potom již budeme čekat na první sníh, který bude zřejmě v Ramsau, nebo v Polsku. Téměř ihned bude navazovat první Světový pohár v norském Lillehammeru (na konci listopadu), kde nás čekají tři závody. Podle výkonů bude navazovat nominace na další Světový pohár v německém Titisee-Neustadtu,“ dodal trenér ženské reprezentace.

Vrcholem mistrovství světa

Světový pohár mužů bude zahájen 16. listopadu a zakončen bude 24. března na leteckém můstku v Planici. Ženy ve stejném termínu zakončí Světový pohár v ruském Čajkovském. „V nadcházející zimní sezóně bude 33 závodů Světového poháru mužů a dva hlavní vrcholy: tradiční Turné čtyř můstků na přelomu prosince a ledna a únorové MS v rakouské Seefeldu,“ řekl k mezinárodnímu dění místopředseda skokanského úseku, Ing. Jan Baier. „Závody mistrovství světa na velkém můstků se budou konat na innsbruckém Bergiselu v první polovině šampionátu, závody na malém můstku druhý týden v Seefeldu.“

„Pravidla FIS (Mezinárodní lyžařské federace) se pro nadcházejí sezónu výrazně nemění, za zmínku stojí pouze větší počet závodů na velkém můstku pro ženy. Na velkém můstku se bude skákat hned 10 závodů, na středním můstku pak dalších 17,“ podotkl Baier směrem k ženské části zimní sezóny.

V nadcházející sezóně se na českém území nebudou konat žádné mezinárodní závody. „Bohužel, Česká republika nebude v letošní zimní sezóně pořádat žádný mezinárodní závod. Nicméně v roce 2019 se v srpnu v rámci Memoriálu Jiřího Rašky budou opět konat dva závody letního Grand Prix žen a v plánu je na podzim uspořádat po delší době Grand Prix mužů na libereckém Ještědu,“ dodal Baier.

Hlavní reprezentační opory

Roman Koudelka
9. 7. 1989
Dlouhodobá reprezentační jednička nemá za sebou ani zdaleka vydařený rok. Uplynulá olympijská sezona patřila naopak k silně podprůměrným z hlediska vítěze pěti závodů Světového poháru. Letní závody ale znovu ukázaly, že se v Romanovi skrývá obrovská síla a odhodlanost, se kterou se hodlá pustit i do dalšího zápolení ve Světovém poháru.

Čestmír Kožíšek
9. 11. 1991
Česťa, jak se Kožíškovi přezdívá, má za sebou naopak jednu z nejlepších sezón v kariéře. Český reprezentant patří k ryzím letcům, ale kromě mamutích můstků dokáže velmi dobře skákat i na velkých můstcích, díky čemuž pronikl do „áčka“. Vrcholem minulé sezony bylo 13. místo v Bad Mitterndorfu.

Lukáš Hlava
10. 9. 1984
Veterán českého týmu a vítěz letního Memoriálu Jiřího Rašky zatím jen marně snaží navázat na své jediné pódiové umístění z roku 2012. Letní sezóna vyšla ale Hlávkovi nadmíru dobře a po minulé sezoně, kdy objížděl převážně závody Kontinentálního poháru, se opět pevně usadil v nominaci na Světové poháry.

Viktor Polášek
18. 7. 1997
Benjamínek českého týmu má na kontě zatím jen 10 závodů Světového poháru, ale v nové sezoně by měl patřit ke stálicím týmu. Letní Grand Prix v Rašnově ho zastihla ve skvělé formě a 13. místem příjemně překvapil. Jasným cílem pro první závody Světového poháru bude postup do druhého kola.

Barbora Blažková
23. 9. 1997
Zkušenosti bude chtít využít v nové sezóně Barbora Blažková. Česká reprezentantka se, dle svých slov, už nemůže dočkat většího počtu závodů na velkých můstcích, které jí vyhovují mnohem více než klasické střední můstky. Účastnice 20 závodů Světového poháru v létě bodovala na Grand Prix ve Frenštátě a ve FIS Cupu v polském Szczyrku obsadila výtečné 6. místo.

Štěpánka Ptáčková
18. 3. 2002
Teprve šestnáctiletá Štěpánka Ptáčková je velmi talentovanou skokankou a nadějí české ženské reprezentace. Na kontě zatím nemá ani jeden závod Světového poháru, ale v létě prokázala, že se i ve světové konkurenci dokáže prosadit na body. Kromě výborných výsledků v Kontinentálním poháru obsadila v německém Hinterzatenu na letní GP 21. místo.Generální partner

Hlavní partner

Partneři