×
Němci vyhráli týmový závod na juniorském mistrovství světa, v ženách bylo nejlepší Slovinsko

Němci vyhráli týmový závod na juniorském mistrovství světa, v ženách bylo nejlepší Slovinsko

03.02.2018

Zvítězili v prvním kole, nejlépe si vedli také v kole druhém. Řeč je o mladých německých skokanech, kteří na juniorském mistrovství světa berou v týmovém závodě nejcennější kov. Do druhého kola šli s náskokem pěti bodů na Nory, který nejenže udrželi, ale ještě ho navýšili. Seveřanům se totiž finálové klání nepovedlo a propadli se na třetí místo za druhé Rakousko. Česká čtveřice skončila v prvním kole, když obsadila jedenáctou pozici. V ženském závodě vyhrály Slovinky s náskokem více jak sta bodů.

Český kvartet ve složení Dušan Doležel, Radek Selcer, Radek Rýdl a František Holík skončil na 11. místě a zůstal hluboko za posledním postupovým osmým místem; na Rusko ztratili mladí Češi 45 bodů. Po skoku Doležela na 86 metrů ještě byli čeští skokani v pětibodovém kontaktu, Selcer ale dopadl do vzdálenosti o dva metry menší, a když Rýdl předvedl jen 75 metrů, bylo jasné, že je postup nenávratně pryč. Poslední z čtveřice František Holík dal 83,5 metrů a za Českou republikou skončila pouze Amerika a Rumunsko.

Po prvním kole bylo jasné, že boj na prvních třech místech bude pořádně otevřený. Nejlepší pozici mělo Německo, jelikož kvartet Raimund, Lisso, Weigel a Schmid získal 528,1 bodů. Druhým Norům nepomohlo ani to, že jejich první skokan Villumstad a čerstvý vítěz individuálního závodu Lindvik (jenž předvedl nejlepší výkon prvního kola za 104 m) byli ve svých skocích nejlepší, kdežto za Němce vyhrál pouze jejich druhý článek Lisso. I tak ztráceli Seveřané 5,2 bodů. Na sobě měli doslova nalepené Rakousko (Schwann, Hörl, Lienher, Leitner), jenž nasbíralo jen o dvě desetiny bodu méně. Ztráta čtvrtých Slovinců již byla výraznější.

Do finále šla osmička nejlepších a pořadí od čtvrtého místa níže se neměnilo. Osmí skončili Rusové, před nimi Japonci, šestá příčka patřila mladým Finům, pátou pozici si vyskákalo Polsko a s nepopulární bramborou se museli spokojit Slovinci. Ti ztratili na bronzové Norsko 15 bodů. Nory doslova potopil třetím skokem Ødegaard (92 m) a předstihli je Rakušané. Co víc, Rakousko dokonce po polovině finálového kola vedlo o 1,4 bodů, když Schwann a Hörl vždy vyhráli svojí část a porazili německé soupeře. Lienher s Leitnerem ale na Weigela a Schmida nestačili a Němci a po dvou letech opět berou zlato.

Kompletní výsledky týmového závodu mužů ve skocích na lyžích na juniorském MS najdete zde.

Ženský závod vyhrálo Slovinsko. A to naprosto suverénně. Čtveřice Breclová, Križnarová, Komarová a Klinecová deklasovala soupeřky rozdílem třídy. Vyjma Komarové vyhrály všechny tři skokanky obě svá kola a Slovinky tak měly před stříbrným Ruskem náskok 111 bodů. Třetí místo po prvním kole udržela Francie, české juniorky nestartovaly.

Výsledky týmového závodu žen naleznete na tomto odkazu.Generální partner

Hlavní partner

Partneři