×
Kvalifikaci vyhrál Stefan Kraft a dostal se do čela Raw Air Turné. Uspěli všichni tři čeští skokani

Kvalifikaci vyhrál Stefan Kraft a dostal se do čela Raw Air Turné. Uspěli všichni tři čeští skokani

13.03.2019

Rakušan Stefan Kraft vyhrál kvalifikaci v Trondheimu a svým výkonem za 135,5 metrů se dostal do čela seriálu Raw Air, který započítává i výsledky kvalifikace (prolog). Kraft naskákal na doposud prvního Nora Johanssona přes osmnáct bodů a nyní vede o 5,3 body. Kvalifikace se povedla i českým skokanům – kompletní trio Roman Koudelka, Viktor Polášek a Čestmír Kožíšek prošlo do prvního kola.

Kdo by byl čekal, že v kvalifikaci bude dlouho vést Sergej Tkačenko. Kazach si doletěl pro 120,5 metrů a vedl až do startovního čísla 24, kdy ho vystřídal zkušený Jernej Damjan. V tu dobu už měl za sebou svůj pokus Čestmír Kožíšek, který byl za 113,5 metrů na čekané, potřeboval. Horší skoky Aigra, Aignera, Hörla a hlavně Kasaie ale dali českému skokanovi jistotu postupu a nakonec obsadil 47. místo.

Druhý český reprezentant Viktor Polášek na horší skoky čekat nemusel. Postup si zajistil skokem dlouhým 117 metrů, po kterém byl osmý a v konečném účtování mu patřila 38. pozice. Čtrnáct skoků byl na prvním místě Constantin Schmid (126 metrů), než ho překonal domácí borec Andreas Stjernen za 127,5 metrů. Velice dobře si vedl i Klimov, který v mírném větru doplachtil ještě o metr dále a vedl.

Před skokem Romana Koudelky se vítr otočil, český skokan za zaďák přičítal body a délkou 119,5 metrů si vyskákal konečnou jednatřicátou pozici těsně za Leyhem a Prevcem. Klimovovi uťal naději na výhru Timi Zajc, kterému se hrubě nevydařil předešlý závod v Lillehammeru a zaváhání napravil 126,5 metry. Vedl, ale jen do skoku Dawida Kubackého, jenž předvedl doposud nejdelší skok kvalifikace – půl metru za stotřicítku. Naopak lídr Raw Air Turné Robert Johansson tolik nezářil. Dal 128 metrů a jeho náskok na čele norského seriálu, do kterého se počítají i výsledky kvalifikace, byl ta tam. 

Rakušan Stefan Kraft totiž předvedl velelet na 135,5 metrů a nadělil Johanssonovi 18,2 bodů a průběžně tak vede o 5,3 body. Zdá se, že právě mezi těmito dvěma skokany se rozhodne o vítězi Raw Air.

Páteční první kolo se skáče v 17 hodin. Výsledky čtvrteční kvalifikace najdete zde.

 Generální partner

Hlavní partner

Partneři