×
Kvalifikaci ovládli bratři Kobajašiové, postoupili Polášek a Koudelka

Kvalifikaci ovládli bratři Kobajašiové, postoupili Polášek a Koudelka

12.03.2019

Raw Air Turné pokračovalo kvalifikací, resp. prologem, v Lillehammeru. Vítězem se opět stal Kobajaši, ale tentokrát Junširo, starší bratr lídra světového poháru Rjoju Kobajašiho. Průběžný lídr Turné Robert Johansson skončil osmý a Rjoju ho tak stáhl v pořadí Raw Air o deset bodů. Z postupu do hlavního závodu se radoval šestadvacátý Viktor Polášek i Roman Koudelka, který byl o deset pozic níže.

Již první skok dal vědět, že kvalifikace v Lilehammeru bude větrnou loterií. Oscar Westerheim z norské národní skupiny doplachtil na 131 s větrnou podporou, za kterou odečítal téměř dvacet bodů. O něco menší vítr proti měl Michail Nazarov, který ubral jen metr a půl a po jedenácti skocích vystřídal Noa ve vedení. 

Žehrat na podmínky mohl Čestmír Kožíšek. Neměl tak velký vítr pod lyže, skočil 118 metrů a tušil, že to na postup nebude, což se 54. místem potvrdilo. Hned další dva skokani po českém závodníkovi měli naopak výrazně lepší protivítr. Mackenzie Boyd-Clowes dal 130 metrů, Pius Paschke z Německa dokonce 133,5 metrů a vedl. Doposud nejdelší skok kvalifikace předvedl domácí Marius Lindvik, který ale za 136 m. na dojezdu spadl, ale o nic vážného se nejednalo.

Kvalifikace se povedla i Viktoru Poláškovi, o čemž svědčilo 126,5 metrů. Český skokan se zařadil na průběžné třetí místo za Paschkeho a Boyda-Clowese a nakonec skončil šestadvacátý. Nedlouho po něm se znovu dvakrát měnilo pořadí, první místo okusil Constantin Schmid (133,5 m) a také do formy se dostávající Peter Prevc za stotřicet metrů s minimální podporou větru. Tou dobou se Polášek stále držel v první šestce.

Na první místo se dostal také zkušený Simon Ammann. Švýcarský veterán vystřihl totiž 135 metrů. Jenže brzy ho sesadil Junširo Kobajaši, jenž se za 139,5 metrů přiblížil rekordu můstku (146 m) a zadělal na vítězství v kvalifikaci. Podmínky byly hodně proměnlivé, na hlavní závod si někteří skokani museli nechat zajít chuť. To naštěstí neplatilo u Romana Koudelky, který bodoval v každém závodu sezony a další možnost bude mít na olympijském můstku. Sice také mohl žehrat na vítr, ale 123 metrů mu stačilo na průběžné 25. místo, ze kterého do konce kvalifikace poklesl na šestatřicítku.

Junširo Kobajaši se nakonec stal celkovým vítězem prologu, jak se kvalifikaci při Raw Air Turné říká. Neohrozil ho veleletem ani Johann André Forfang na 143,5 metrů, neboť měl velkou podporu protivětru. A nakonec ho nesesadil ani poslední muž startovní listiny, jeho bratr Rjoju Kobajaši. Při 137 metrech zaostal za starším sourozencem o 2,3 bodů. Ale mohlo ho těšit, že v průběžném pořadí Turné stáhl vedoucího Roberta Johanssona, v kvalifikaci osmého, o deset bodů.

Výsledky kvalifikace v Lillehammeru najdete zde.

Průběžné pořadí Raw Air Turné:
1. Robert Johansson (NOR) 677,0 b.
2. Rjoju Kobajaši (JPN) 659,7 b.
3. Stefan Kraft (AUT) 651,7 b.
4. Markus Eisenbichler (GER) 620,7 b.
5. Johann André Forfang (NOR) 608,4 b.
6. Timi Zajc (SLO) 606,3 b.
7. Junširo Kobajaši (JPN) 605,9 b.
8. Philipp Aschenwald (AUT) 602,6 b.
9. Peter Prevc (SLO) 595,8 b.
10. Kamil Stoch (POL) 593,8 b.
...
23. Roman Koudelka (CZE) 552,2 b.
27. Viktor Polášek (CZE) 523,3 b.
32. Lukáš Hlava (CZE) 397,2 b.
47. Čestmír Kožíšek (CZE) 277,6 b. Oficiální sponzor

Partneři