×
Kvalifikace: Tři skokani postoupili ve Willingenu, dvě skokanky uspěly v Oberstdorfu

Kvalifikace: Tři skokani postoupili ve Willingenu, dvě skokanky uspěly v Oberstdorfu

16.02.2019

Světový pohár mužů a žen pokračuje dalšími závody. Mužský díl ve Willingenu začal již pátečními týmovými závody, které vyhrálo Polsko. Krátce po nich začala kvalifikace, ve které byl nejlepší Roman Koudelka na 20. místě. Postoupit dokázali i Viktor Polášek a Lukáš Hlava, naopak Filip Sakala byl diskvalifikován. Německo hostí i světový pohár žen, konkrétně Oberstdorf. Z kvalifikace se do sobotního závodu prokousaly Zdeňka Pešatová a Karolína Indráčková, naopak mimo postupové brány zůstaly Štěpánka Ptáčková a Barbora Blažková.

Že se ve Willingenu bude skákat daleko, předvedl debutant ve světovém poháru Thomas Aasen Markeng z Norska, který šel na 134,5 metrů. Hned po něm zadní vítr sfoukl Filipa Sakalu na 113 metrů a následně byl český mladík diskvalifikován kvůli botám. Diskvalifikace potkala i Kevina Bicknera, jenž měl za 137 metrů jistý závod, ale kombinéza uťala jeho šance. Díky tomu a nenastoupení Vasiljeva si postup vybojoval i Lukáš Hlava, jenž byl po svém skoku za 122 metrů na druhé nepostupové pozici. Naopak Viktor Polášek měl jistotu ihned po naskočení výsledků, za 119 metrů v silném větru do zad byl v hlavním závodu. Oba čeští reprezentanti nakonec skončili v páté desítce výsledkového pořadí. „Polda“ byl 46., „Hlávka“ o dvě příčky pod ním.

Devětadvacet skoků trvala Markengova neporazitelnost, Philippa Aschenwalda totiž vynesl vítr proti na 143 metrů a vedl. Ale jen tři skoky, Michaelu Hayböckovi z Rakouska stačil o metr menší skok, navíc připočítával 9,1 bodů a ve vedení byli dva Rakušané. Nájezd šel ihned o dvě okna dolů, což ale vůbec nevadilo Jakubu Wolnému. Polák skákal výborně už v týmovém závodu a nyní navázal za 138 metrů, takže v rámci všech kompenzací vedl a zanedlohou se o první místo dělil s Killianem Peierem. Oba dva poté sesadil Daniel Huber. Poté oproti závodu družstev přidal délku i Roman Koudelka a za 128 metrů byl desátý s jistým postupem v kapse, přičemž celkově obsadil 20. místo. Před poslední desítkou skoků se blýskl Karl Geiger na 141 metrů a vedl.

Z nájezdového okna 15 předvedl skvělý let Markus Eisenbichler a za 146 metrů zaútočil na první místo, ze kterého jej už nikdo nesesadil. Nejblíže byl Piotr Żyła, jenž ještě metr přidal a jen o pět metrů zaostal za rekordem Mühlenkopfschanze, ale měl lehkou podporu větru pod lyže. Třetí místo vybojoval Stefan Kraft, který skákal dokonce ze čtrnáctky.

Sobotní první závod je na programu od 16 hodin, v neděli se skáče o 45 minut dříve. Na výsledky kvalifikace se můžete podívat tady.

V pátek se skákala také kvalifikace žen na závod v Oberstdofru. Hned na začátku závodu přišli na řadu čtyři české skokanky. Štěpánka Ptáčková bohužel za 85,5 metrů na postup nedosáhla a skončila čtvrtá pod čarou. O příčku výše, ale také bez postupu, se umístila Barbora Blažková, jenž sice půl metru ubrala, ale měla horší podmínky.

Naopak jistotu sobotního závodu měla po svém skoku Karolína Indráčková, jenž ukázala 90,5 metrů a skončila na 38. místě. O příčku výše se zařadila její krajanka Zdeňka Pešatová, jenž šla na rovných 91 metrů s obsadila 37. místo – v ženských světových pohárech postupuje nejlepší čtyřicítka.

Před závěrečnými deseti skoky byla ve vedení Urša Bogatajová ze Slovinska za 125,5 metrů, ale poté se před ní dostalo pět skokanek. Naději domácím fanouškům na vítězství v kvalifikaci dala Katharina Althausová za 131,5 m. a čekalo se, co předvede vedoucí žena světového poháru Maren Lundbyová. Norka nezaváhala, blýskla se nejdelším skokem dne na 133 metrů a vyhrála o půl bodu.

Oba víkendové závody startují ve 13 hodin. Výsledky páteční kvalifikace najdete zde.Oficiální sponzor

Partneři