×
Kobajašiho neporazitelnost ukončil Kubacki, Roman Koudelka skončil čtrnáctý

Kobajašiho neporazitelnost ukončil Kubacki, Roman Koudelka skončil čtrnáctý

13.01.2019

Během druhého závodního dne ve Val di Fiemme zlobil vítr, takže se kvalifikace neskákala a do hlavního závodu šlo všech 59 skokanů. První kolo tentokrát neovládl lídr Rjoju Kobajaši, jenž figuroval druhý za Dawidem Kubackim. V kontaktu byl i šestý Roman Koudelka, naopak Viktor Polášek do finále opět těsně nepostoupil a Čestmíru Kožíškovi se skok nevydařil. Ve druhém kole klesla česká jednička na konečné 14. místo. Velkou premiéru v podobě první, a suverénní, výhry ve světovém poháru zažil Kubacki, naopak Kobajaši skončil tentokrát sedmý.

Problémy s větrem byly i během závodu. První muž startovní listiny Federico začal z nájezdového okna číslo pět, čtvrtý v pořadí Tilen Bartol už šel z desítky. Z prvních dvaceti skoků mohl být se svým výkonem spokojen snad jen Maciej Kot za 116,5 metrů nebo Kazach Tkačenko, který dal 118 m, ale nakonec těsně nepostoupil. První z českých skokanů Čestmír Kožíšek měl také silný vítr do zad, doskočil na 109 metrů a skončil v prvním kole na 51. místě.

Kota poté sesadil z prvního místa krajan Stefan Hula, sice dal o půl metru méně, ale měl horší podmínky. Nedlouho po něm skákal Viktor Polášek, který v sobotu skončil na smolném 31. místě. Český skokan zvládl slušných 114,5 metrů, ale opět mu postup těsně unikl, tentokrát byl druhý pod čarou. Po Viktorově skoku se zlepšily podmínky a nebyl tak velký vítr do zad, takže David Siegel z Německa se vytáhl na 127,5 metrů a jen o desetinu za něj se dostal Jukija Sato.

V kontaktu s nimi byl Roman Koudelka, který skočil 123 metrů a na Siegela ztrátil 1,3 bodů. Němce sesadil až Stefan Kraft (124,5 m) a zejména dalekým letem na 129 metrů Dawid Kubacki. Na něj nestačil ani suverénní lídr Rjoju Kobajaši, kterého Polák porazil o 1,8 bodů.

Nepovedené první kolo výrazně ve finále napravil Stephan Leyhe, jehož 133,5 metrů znamenalo velký posun kupředu. Těsně se před něj dostal Anže Semenič za výrazně lepší stylové známky při 129 metrech. Ve druhé desítce přišly daleké a krásné lety. Nor Stjernen za 130,5 metrů vedl o osm bodů, ale jen krátce, protože Markus Eisenbichler skočil 133 metrů a ještě vystřihl telemark. Když Simon Ammann dolétl na 135 metrů, muselo se jít s oknem dolů z dvanáctky na desítku.

Eisenbichler vydržel ve vedení až do skoku devátého po prvním kole Johanssona za 127,5 metrů. Nor ale byl první jen jeden skok, jelikož ho ihned přeskočil výborným výkonem Kamil Stoch, který dal o metr více. Bohužel Romanu Koudelkovi se druhé kolo tolik nepodařilo, za 120 metrů klesl průběžné desáté a konečné čtrnácté místo.

O pouhé tři desetiny pak Stocha porazil Stefan Kraft. Rjoju Kobajaši se tentokrát nezlepšil a za 122,5 metrů skončil sedmý. Proto nepřepsal rekord v počtu sedmi výher za sebou v řadě ve světovém poháru, ale jen vyrovnal. Pro první výhru v kariéře si tak došel Dawid Kubacki za 131,5 metrů a jeho týmoví kolegové Kot a Stoch ho mohli radostně zvednout na ramena.

Světový pohár pokračuje další týden v Zakopaném, kde se v sobotu 19. ledna uskuteční týmový závod a o den později individuální klání.

Výsledky z druhého závodu ve Val di Fiemme najdete zde.Oficiální sponzor

Partneři