×
František Vaculík: U mládeže třeba začít hlavně u staršího žactva a dorostu, kde děláme hodně chyb

František Vaculík: U mládeže třeba začít hlavně u staršího žactva a dorostu, kde děláme hodně chyb

05.09.2020

Reprezentační trenér skokanů na lyžích František Vaculík poskytl během závody letní Grand Prix ve Wisle obsáhlý rozhovor ohledně situace českého skoku na lyžích. Hovořil nejen o zranění Romana Koudelky nebo koronaviru Filipa Sakaly, ale také o mládeži nebo můstcích v Harrachově. „Slyšel jsem, že se v Harrachově snaží dát na zimu dohromady můstek K-90. Pokud by se to povedlo, byla by to pro český skok na lyžích velká pomoc. Pro dorosty a juniory je tohle zásadní,“ říká šéftrenér reprezentačního A-týmu.

V minulé sezoně působil František Vaculík u mládeže a tak moc dobře ví, kde český skok na lyžích v tomto ohledu tlačí noha. „Byla to velká zkušenost. V našich podmínkách to není úplně jednoduché, protože se změnilo vedení, které to v tuto chvíli nemá úplně jednoduché. Je potřeba chvíli času a hlavně začít u staršího žactva a dorostu, kde děláme hodně chyb a kde je třeba hodně zamakat. Za rok mé práce je těžké posoudit, jak jsme se posunuli. Je to běh na dlouho trať. Musíme se semknout a začít pracovat týmově a společně,“ hlásí trenér. 

Nejen on moc dobře ví, že i pro českou mládež jsou zásadní můstky K-70 a střední můstky K-90, kterých je v České republice nedostatek. Naději dává možnost rekonstrukce v Harrachově, kde je výborné skokanské zázemí a také jeden z mála mamutů na světě, bohužel v dezolátním stavu. „Co jsem slyšel, tak v Harrachově se snaží dát dokupy na zimu můstek K-90. Kdyby to vyšlo, byla by to pro český skok na lyžích velká pomoc. Pro dorost a juniory je obnova tohoto můstku zásadní,“ uvědomuje si.

Příprava na novou sezonu podle Františka Vaculíka probíhala standardně a všemi probíraný koronavirus na ní neměl vliv. „Koronavirus nás v přípravě neovlivnil. Akorát v květnu jsme se nemohli stýkat, ale potom v červnu a červenci proběhlo vše podle plánu. Příprava probíhala v pořádku,“ těší Františka Vaculíka, který by byl samozřejmě rád, aby se věci z tréninku co nejrychleji projevily v závodu. „V tréninku se nám daří dělat určité věci, které trénujeme na suchu. Kluci to sice v prvním závodním skoku letní Grand Prix ve Wisle ještě nepředvedli, ale myslím, že ještě potřebujeme čas, abychom na suchu stabilizovali více věcí, a pak to přenést na můstek,“ sděluje šéftrenér A-týmu.

Bohužel A-týmu se nevyhnuly problémy. Ať už zdravotní nebo právě koronavirové. „Roman Koudelka na začátku července spadnul a měl pohmožděný kotník i rameno. Mysleli jsme si, že se vyléčí dříve, bohužel to trvalo měsíc a během Wisly v polovině srpna se dával dokupy kondičně. Další týden ale s námi už byl v Eisenerzu,“ prozrazuje k české skokanské jedničce. „Filip Sakala koncem července na dovolené chytil koronavirus, proto s námi téměř měsíc netrénoval. Ale po karanténě už byl negativní a v půlce srpna chodil do posilovny. Také on s námi jel do Eisenerzu, kde jsme byli v plném obsazení,“ říká František Vaculík.

Trenér samozřejmě už také myslí na cíle do nové sezony. „Samozřejmě bych byl spokojený, kdyby pětka nebo šestka, co má větší zkušenosti se světovým pohárem, dokázala schopna být do třicítky. I když to třeba nebude v každém závodu. To by bylo super. Samozřejmě máme Romana Koudelku a Viktora Poláška, kteří jsou o krok výše a cíle na ně budou vyšší,“ zakončuje rozhovor František Vaculík.

 

 Oficiální sponzor

Partneři