×
Češi v týmovém závodu poprvé v sezoně prošli do druhého kola a skončili sedmí

Češi v týmovém závodu poprvé v sezoně prošli do druhého kola a skončili sedmí

26.01.2020

Nejlepší týmový závod sezony má za sebou český skok na lyžích. Kvarteto Viktor Polášek, Filip Sakala, Vojtěch Štursa a Roman Koudelka totiž sedmým místem po prvním kole otevřelo brány finále a ve druhém kole čeští skokani sedmou pozici udrželi. Což je velkým příslibem pro nedělní individuální závod, kde se představí také tato česká čtveřice. Klání v Zakopaném ovládli jasně Němci.

Již první skok Viktora Poláška napověděl, že by Češi tentokrát mohli projít do druhého kola. 116 metrů, první místo a celkově sedmá pozice po úvodní sérii, kterou vyhrálo Norsko zásluhou Lindvika. Poláška nikoliv napodobil, ale metrově překonal Filip Sakala, který dal 123 metrů a udržel český kvartet na sedmém místě před Švýcary. Náskok na prvním místě navýšilo Norsko zásluhou 134 metrů v podání Johanssona.

Po třetích skocích bylo téměř jasné, že České republice finále neuteče. Vojtěch Štursa za 121,5 metrů nezklamal a stále držel sedmé místo. Výborný skok se povedl Stephanu Leyhemu, jenž dolétl na 139 metrů a stáhl náskok vedoucích Norů na pouhopouhé necelé tři body. Protože byl před poslední sérií prvního kola diskvalifikován Rus Trofimov, bylo o postupující osmičce jasné. Na to ale nebral žádné ohledy Roman Koudelka, z nižšího nájezdu dal 129 metrů a protože Švýcar Peier skočil výrazně méně, byla sedmá příčka českého kvarteta po prvním kole jasná. Norům naopak nepomohl Forfang (jen 122,5 metrů) a jelikož Němec Geiger předvedl 133 metrů, šli do finále jako nejlepší Němci s náskokem dvaceti bodů na Norsko a více jak třiceti na Slovince, kterým na záda dotírali Rakušané a Poláci.

Viktor Polášek skočil na úvod druhého kola výborných 128 metrů, ovšem Deschwanden ještě o dva metry přidal a stáhl ztrátu Švýcarů. Skákalo se neskutečně, Jukija Sato vytvořil 147 metry nový rekord můstku Wielka Krokiew a posunul Japonce na průběžné třetí místo. Norové navíc zdramatizovali závod snížením ztráty na Němce o polovinu. Filipu Sakalovi poté druhý skok nevyšel tolik jako první. Za jeho 114 metrů se ale Češi nadále drželi před Švýcary – o desetinu, jelikož Peter také neskočil daleko. Japonci se vzápětí propadli, Keiči Satovi se skok nevydařil. Vedení udrželi Němci o 13,5 bodů před Norskem, třetí bylo Slovinsko.

Vojtěch Štursa jako třetí Čech v pořadí doskočil na 121,5 metrů, vzápětí se Švýcaři zásluhou Ammanna dostali poprvé a naposled na sedmé místo. Do posledních skoků šli jako vedoucí Němci, jelikož Leyhe nedal skokem dlouhým 136,5 metrů soupeřům prakticky žádnou šanci.

Posledním skokem předvedl Roman Koudelka 134,5 metrů (z nájezdového okna č. 17) a hodil Švýcarům rukavici. Killian Peier jí nezvedl a reprezentanti ze země helvétského kříže zaostali za českým kvartetem o devět bodů.

Rjoju Kobajaši ještě zabojoval letem dlouhým 143 metrů o třetí příčku Japonců, tu však o dva a půl bodů uhájili Slovinci i díky Peteru Prevcovi. Johann-André Forfang tentokrát Norům příliš skok nepokazil a pojistil druhé místo, zatímco korunovaci Němců podtrhl Karl Geiger za 142 metrů. Němci tak vyhráli o téměř čtyřicet bodů!

Výsledky týmového závodu najdete zde, průběžné pořadí národů tady.

Nedělní individuální závod je na programu od 16 hodin.Oficiální sponzor

Partneři