Sedmnáctiletý sdruženář z Lomnice nad Popelkou Tomáš Portyk (na snímku) opět potvrdil, jak velkým je talentem. Po skokanské části závodu Světového poháru v severské kombinaci 6. března v Trondheimu na můstku HS140 dokonce poprvé ve své kariéře vedl a konečným dvacátým místem si v elitní konkurenci připsal další body do celkové klasifikace. Miroslav Dvořák na můstku opět výrazně ztratil, ale tradičním nasazením v běhu uhájil 19. příčkou pověst české jedničky.
První poolympijský start nasměroval sdruženáře na sever Evropy, kde Světový pohár v severské kombinaci vyvrcholí posledními závody ve Finsku, Norsku a Švédsku. Lahti pohostilo účastníky kvalitní sněhovou nadílkou, ale také větrnými poryvy, které na můstku mnohé z aktérů pozlobily. Z českých reprezentantů se v obou soutěžních dnech představil nejlépe Miroslav Dvořák (na snímku) – a lze jen spekulovat, jak vysoko by zamířil, kdyby se dokázal výrazněji prosadit ve skokanské části.
Závody ve finském Lahti pokračují Světové poháry klasických lyžařů. Sobota byla úspěšná pro skokany i sdruženáře, kteří měli na programu týmová klání.
Sedmé místo vybojovala štafeta českých sdruženářů na olympiádě v Soči. Po skoku bylo kvarteto ve složení Pavel Churavý, Tomáš Slavík, Miroslav Dvořák a Tomáš Portyk na páté pozici.
Prapor české severské kombinace na olympijských hrách v Soči zavlál v individuálním závodě HS140/10 km přece jen výše.
Českým reprezentantům v severské kombinaci se v úvodní olympijské disciplíně v Soči – individuální závod Gundersen HS106/10 km – příliš nedařilo. Pro trojici Miroslav Dvořák, Pavel Churavý, Tomáš Slavík skončily naděje na dobré umístění už po skoku. Benjamínek Tomáš Portyk naopak slibné postavení z můstku neudržel v běžecké části. Nejlépe se nakonec umístil veterán Pavel Churavý (na ilustračním snímku - druhý zprava) na 23. místě. Zlato zaslouženě získal vysoký favorit a vedoucí muž Světového poháru - Němec Eric Frenzel.
Ve středu 12. února zasáhnou do olympijských soutěží v Soči také čeští reprezentanti v severské kombinaci. Jejich poslední den před startem popsala fyzioterapeutka týmu Petra Sobotková.
Český reprezentant Tomáš Portyk (na snímku vlevo) jel v běžecké části druhého individuálního závodu v severské kombinaci HS106/5 km na mistrovství světa juniorů ve Val di Fiemme plné čtyři kilometry na vedoucí pozici. V tom pátém, závěrečném ho však přemohla bolest ve zlomeném prsteníčku na pravé ruce a nakonec skončil těsně pod stupni vítězů bez medaile. I tak zaznamenal na šampionátu dosud největší úspěch české výpravy.
Premiérový závod v severské kombinaci na mistrovství světa juniorů a závodníků do 23 let v italském středisku Val di Fiemme - Gundersen HS106/10 km - rozjeli mladí čeští sdruženáři skvěle. Po úvodní skokanské části obsadil Tomáš Vančura (na snímku) čtvrtou příčku a Tomáš Portyk byl šestý. Medaile však pro oba nakonec visely hodně vysoko – v běhu Vančura propadl a zraněný Portyk k němu vůbec nenastoupil.
Český reprezentant v severské kombinaci Tomáš Portyk, který si minulý týden v pátek při pádu v běžeckém tréninku v Jakuszycích zlomil prsteníček pravé ruky, přece jen odcestuje na juniorské mistrovství světa do Val di Fiemme. Ihned po svém zranění absolvoval operaci prstu a při dnešní kontrole mu udělil lékař MUDr. Radek Kebrle souhlas se startem. Juniorský šampionát začíná právě dnes, první soutěž sdruženářů je však na programu až ve čtvrtek.
V Oberstdorfu byla na programu generálka sdruženářů před startem v Soči, ale z nominovaných olympioniků se zúčastnili jen dva – Pavel Churavý a Tomáš Slavík (na snímku). Česká jednička Miroslav Dvořák zvolil místo Světového poháru domácí přípravu, benjamínka Tomáše Portyka namísto mistrovství světa juniorů čeká léčba zlomeného prsteníčku. Churavý se Slavíkem, které tentokrát doplnili Petr Kutal s Lukášem Ryplem, však naznačili slibný nárůst formy a v nedělním individuálním závodě oba bodovali.
Velká česká sdruženářská naděje – sedmnáctiletý Tomáš Portyk – si při dnešním běžeckém tréninku po nešťastném pádu zlomil prsteníček na pravé ruce. Přijde tak nejen o start nadcházejícím mistrovství světa juniorů ve Val di Fiemme, kde měl velké medailové naděje, ale hodně si zkomplikoval také účast na olympijských hrách v Soči.