×
Necelý kilometr do cíle jsem věřila, že na medaili dosáhnu, říká o bronzovém závodě Schützová

Necelý kilometr do cíle jsem věřila, že na medaili dosáhnu, říká o bronzovém závodě Schützová

13.08.2019

Mistrovství světa v lotyšské Madoně se zúčastnila trojice Sandra Schützová, Jan Pechoušek a Luděk Šeller. Pódia se ve svém posledním závodě dočkala Sandra Schützová, z patnáctky volně s hromadným startem si veze bronz.

O nejlepší umístění českých reprezentantů se v průběhu celého mistrovství světa zasloužila Sandra Schützová. V úvodním závodě na 10 kilometrů klasicky s intervalovým startem dosáhla na 6. místo. „Nebudu lhát, věřila jsem, že dopadne místo páté, na které mi chybělo 1,5 desetiny sekundy,“ uvedla. „Od začátku se prakticky nic neměnilo. Pořadí prvních šesti bylo po celou dobu neměnné, jen se zvětšovaly rozestupy. Největší rezervy jsem u sebe bohužel cítila z kopce, kde jsem v prvním kole chytla holčinu, co plužila. Vteřiny, které ztratíte z kopce, už nemáte šanci dojet,“ vyjádřila se k desítce klasicky Schützová. Z mužů si na dvojnásobné trati vedl lépe Luděk Šeller na 20. místě, zatímco Jan Pechoušek získal 22. pozici.

V super sprintu na 200 metrů volnou technikou zopakovala Sandra Schützová 6. příčku. Muži si role obrátili, na krátké trati zajel lepší výsledek Jan Pechoušek na 18. pozici, Luděk Šeller se umístil 23. „U sprintu jsem pomýšlel výš, ale bylo to pro mě něco nového. Než jsem se rozjel, už byl cíl. Technika je hodně rozdílná oproti té na lyžích v zimě,“ vysvětlil Šeller.

Až ve třetím ze čtyř závodů MS se český tým dočkal medaile. Jako jediná nastoupila na start patnácti kilometrů volně s hromadným startem Sandra Schützová, která finišem projela jako třetí. „Od začátku se mi vůbec nejelo dobře, pohybovala jsem se na konci skupiny, kde nás bylo zhruba deset. Tato pozice pro mě nebyla zrovna výhodná,“ řekla o prvních kilometrech závodu. Ve sjezdu navíc musela řešit neustálé strkanice. V posledním kole jsem najela na druhé místo za Italku Scardoniovou. Necelý kilometr do cíle jsem věřila, že na medaili dosáhnu. Do cílové rovinky jsme najížděly společně v šestičlenné skupině, ve které měla nejvíce sil Švédka Linn Sömskarová, druhá dojela Slovenka Alena Procházková a já po milimetrech předjížděla Italku. Jsem ráda, že se mi podařilo vybojovat medaili,“ radovala se z bronzu.

Jediná česká dvojice Jan Pechoušek a Luděk Šeller vybojovala v team sprintu 7. místo. „První kolo se jelo pomalu, všichni chtěli být vepředu. Další kola se udalo pěkné tempo a na konci čtvrtého se už jelo naplno. V posledním kole jsem chtěl být vepředu mezi prvními kvůli předávce, v posledním kopci mi ale zatuhly nohy a ztratil jsem na skupinu,“ vylíčil Šeller.

Mistrovstvím světa se od začátku do konce protrápil Jan Pechoušek. „Celý týden jsem se necítil dobře. S výsledky z intervalu a sprintu nejsem vůbec spokojený. Až team sprint se mi jel již o něco lépe,“ uvedl. Team sprint se jel hodně takticky a nedalo se moc předjíždět. „Ve čtvrtém kole jsem se pokusil nastoupit, abych Luďkovi dovezl mezeru. Při přechodu mi ale někdo ukopl hrot, a tak se přijelo opět v balíku,“ popsal nešťastnou situaci. V posledním kole byl v rozhodující moment na špatném místě. „Když vepředu nastoupili, dva závodníci tam nechali udělat díru a už jsem to nestihl dojet,“ dodal Pechoušek.

Reprezentace pokračuje v přípravě soustředěním v německém Oberhofu. Po dobu jednoho týdne budou kromě tréninků na kolečkových lyžích, běhu a posilovny využívat také tunel s umělým sněhem, v němž se dá lyžovat po celý rok.Generální partner

cpp

Hlavní partner

Partneři