×
Běžci na lyžích v Livignu testovali reakce na zátěž ve vysokohorském prostředí

Běžci na lyžích v Livignu testovali reakce na zátěž ve vysokohorském prostředí

30.07.2019

Další náročnou část přípravného období má za sebou reprezentace běžců na lyžích. Jak čtrnáctidenní kemp v italském Livignu hodnotí trenér mužské reprezentace Vasil Husák? A co české závodníky čeká v nejbližší době?

Vysokohorské soustředění navázalo na loňskou přípravu v Livignu. Cílem trenérů bylo získat další informace z reakcí sportovců na zátěž v tomto specifickém prostředí. Údaje se zjišťovaly během náročných tréninků. „Sportovci absolvovali dlouhé běhy, výjezdy na kolečkových lyžích, sílu v posilovně a rozvoj rychlosti na kolečkových lyžích,“ shrnul veškeré aktivity reprezentační trenér Vasil Husák. Kemp byl opět sloučený s reprezentací do 23 let. „Bylo zajímavé pozorovat, jak se s programem vyrovnávají mladší sportovci,“ dodal.

Podle trenérů soustředění proběhlo dle předem připraveného plánu. K jeho úpravě došlo jen dvakrát, a to spíše v rámci zpestření. „Například se místo čtyřhodinového běhu šel běh osmihodinový nebo jsme na dopolední trénink místo obvyklého času 8:15 vyrazili již v pět hodin ráno,“ popisoval Husák. U sportovců nedošlo k žádným nečekaným reakcím v souvislosti s nadmořskou výškou. Ponížení či navýšení dané jednotky se upravovalo podle závodníky avizované únavy, tepové frekvence a laktátu. Až na dřeň se podle Husáka šlo jednoznačně u sprinterského tréninku se zaměřením na rozvoj anaerobní kapacity. „V této výšce se sportovcům těžce dýchalo,“ uvedl. Závodníci nepřišli ani o tradiční výjezd na Passo dello Stelvio volnou technikou.

Reprezentaci nyní čeká krátký odpočinek. Ženské družstvo pod vedením trenéra Jana France má před sebou dva tréninky na pásu pro kolečkové lyže v Jablonci nad Nisou. Muži pokračují v tréninku na Dukle v Liberci, někteří z nich se zúčastní závodu na Pradědu. Trojice Luděk Šeller, Jan Pechoušek a Sandra Schützová odjedou do Madony s trenérem Dušanem Kožíškem na MS na kolečkových lyžích. Celý tým se pak opět potká v druhé půlce srpna na kempu v Oberhofu.Generální partner

cpp

Hlavní partner

Partneři