×
Závodníci na EYOF předčili naše očekávání, je spokojený trenér Pavlásek

Závodníci na EYOF předčili naše očekávání, je spokojený trenér Pavlásek

15.02.2019

Čeští běžci na lyžích uzavřeli své účinkování na Evropském olympijském festivalu mládeže. Jako poslední byla v Sarajevu na programu smíšená štafeta, ve které Česká republika obsadila jedenáctou příčku. „Závodníci tady předčili naše očekávání,“ hodnotil celkové vystoupení svých svěřenců na EYOF trenér Zbyněk Pavlásek.

Závěrečnou smíšenou štafetu Evropského olympijského festivalu mládeže rozjížděl Jakub Strouhal, druhá byla Jolanta Byrtus, třetí Mathias Vacek a finišovala Eliška Šibravová. České kvarteto v nabité konkurenci evropských lyžařských velmocí vybojovalo solidní jedenáctou příčku. „Startovali jsme s pětkou, takže papírové předpoklady byly trochu vyšší. Ale startovalo se na základě výsledků minulého EYOFu, kde některé země v čele se skandinávskými státy, Německem nebo Švýcarskem nebyly. Žádný extra individuální výkon v té čtveřici nebyl, ale odjeli jsme svůj slušný standard,“ řekl po závodě trenér Zbyněk Pavlásek.

S vystoupením mladých českých běžců na lyžích během celé pětidenní akce byl spokojený. Přiznal, že ho jeho svěřenci dokonce příjemně překvapili. Především čtvrtá a dvanáctá příčka Mathiase Vacka a dvě šestnácté pozice v podání Jolanty Byrtus a Benjamina Vrbovského udělaly českému týmu velkou radost. „Hlavně první dva individuální závody pro nás dopadly velmi pěkně. Když jsme odjížděli, říkali jsme si, že kdyby se TOP 20 povedla jednou nebo dvakrát, bylo by to super, nakonec závodníci naše očekávání předčili,“ uvedl Pavlásek. „V tomto věku za sebou nemají takřka žádnou mezinárodní zkušenost. Nominace byla velmi těsná, protože ty ročníky jsou velmi vyrovnané. Myslím, že prodali, na co měli, a výsledky zhruba odpovídají jejich současným možnostem a výkonnosti,“ dodal.  

Velkou oporou závodníkům byl posilněný servisní tým, díky kterému se mohli spolehnout na perfektně připravené lyže. „Oproti minulým Evropským olympijským festivalům mládeže tady s námi byli servismani z Kontinentálních pohárů Honza Baranyk a Martin Hojdekr. Na tuhle kategorii jsme měli opravdu nadstandardně připravené lyže,“ pochvaloval si trenér.    

Pro závodníky byl Evropský olympijský festival mládeže zatím největší sportovní událostí, které se aktivně zúčastnili. A podle Pavláska může zkušenost s olympijskou atmosférou mladým talentům do další kariéry výrazně pomoci. „Pro sportovce to je skvělá příležitost. Společný odlet letadlem, vybavení, týmový duch, servis, který je závodníkům věnován, všechno tohle na děti působí a motivuje je. Trošičku z toho byli na začátku vyplašení, pak už to ale byli schopni pojmout a užít si to,“ popisoval s úsměvem.

Kompletní tým běžců na lyžích byl v Sarajevu podpořit také české hokejisty. Čtvrteční finálový zápas, ve kterém Češi vybojovali zlaté medaile, však závodníci vzhledem k páteční štafetě nenavštívili. „To jsem ihned zamítl. Hrálo se až od osmi, vrátili bychom se na hotel někdy před půlnocí a ráno jsme měli štafetu. Navíc některá z děvčat nebyla úplně fit, řešili jsme případné náhradnice. Takže jsme se byli podívat jen my trenéři a závodníci koukali na hotelu,“ uvedl. K žádnému bouření jeho svěřenců ale nedošlo. „I tohle je součástí tak velké akce. Učí se tím, sbírají zkušenosti. Musí si uvědomit, že jsou sportovci, a soustředit se především na své výkony,“ vysvětlil Pavlásek.Generální partner

cpp

Hlavní partner

Partneři