×
Jdeme do finále. Většinu lyžařů čekají o víkendu poslední závody Světového poháru

Jdeme do finále. Většinu lyžařů čekají o víkendu poslední závody Světového poháru

13.03.2014

Olympijská sezóna se blíží ke svému konci a v některých disciplínách jsou na programu finále Světového poháru. Poslední starty v letošním seriálu mají před sebou běžci na lyžích, sdruženáři, snowboardcrossaři i alpští lyžaři.

Velká finále hostí výhradně Evropa. Alpské disciplíny zakončí Světový pohár ve švýcarském Lenzerheide, kde se první boje strhly už ve čtvrtek, a to sjezdem mužů i žen. Na startu tentokrát chyběl český hrdina sočské olympiády Ondřej Bank, kterého na předminulém podniku v Norsku zastavila zraněná holeň. „O Švýcarsku jsem uvažoval, ale jenom chvíli. Byla tam třeba jen desetiprocentní šance, že by to šlo, protože ta rána na holeni byla velká. Nešlo o nic vážného, lyžovat by se dalo, ale je to docela rozbolavělé a na nějaké velké závodění by to stejně nebylo,“ vysvětlil Bank. České barvy tak bude v Lenzerheide hájit pouze Šárka Strachová.

 

Zranění z finálových bojů vyřadilo i snowboardcrossařku Evu Samkovou, která měla v celkovém hodnocení skvěle našlápnuto na umístění v první trojce. Do závěrečného klání ve španělské La Molině už ale olympijská vítězka nezasáhne, na předposledním podniku ve švýcarském Veysonnaz utrpěla lehký otřes mozku, vyhodila si rameno a zlomila kotník. Místo boje o první trojku ji tak čeká šestitýdenní pauza. Čest českého snowboardcrossu budou v La Molině hájit David Bakeš a Jan Kubičík.

 

Na velké finále se chystají i běžci. Do závěrečné minitour ve švédském Falunu naskočí Lukáš Bauer, Martin Jakš a Eva Vrabcová-Nývltová. „Nakopnutý k závodění jsem už od začátku olympiády a jakmile je možnost, chci startovat. Cílem pro závěr sezóny je tedy vyhrabat se co možná nejvýš na tom závěrečném žebříčku. Letos jsem všechno obětoval olympiádě a teď se musím snažit, aby ta relativně ostuda, oproti tomu, na co jsem v konečném hodnocení zvyklý, byla nakonec co nejmenší,“ řekl Lukáš Bauer, který minulý víkend skončil při klasické padesátce na Holmenkollenu osmý a v průběžném hodnocení poskočil na 28. příčku.

 

Já mám letos těch bodů ze svěťáku docela hodně, ale přede mnou je velká díra. Falun je pro mě spíš za odměnu. Už na začátku sezóny jsem říkala, že dostat se na olympiádu není v Čechách zase až tak extrémně těžké, ale dostat se do Falunu, kde jede jen nejlepších padesát žen světa, to už něco znamená. Navíc jsem si vždycky přála mít do další sezóny číslo se jménem a to už by mi teď nemělo utéct. Takže jsem teď strašně spokojená a moc se tam těším,“ popsala předzávodní pocity i Eva Vrabcová-Nývltová, v průběžném pořadí čtrnáctá.

 

Švédskou minitour odstartuje v pátek klasický sprint. V sobotu je na programu skiatlon na 2x7,5 a 2x15 km, v neděli potom celý Světový pohár vyvrcholí stíhacími závody na 10 a 15 km volně.

 

Světový pohár zakončí ve Falunu i sdruženáři. Ty čeká v sobotu týmový závod, v neděli potom klání jednotlivců.

 

ŠS

 

 

 

 

 

 

 Generální partner

cpp

Hlavní partner

Partneři