×
Aktuality
Letní dětský kemp v Senohrabech proběhl formou sportovního tábora

Letní dětský kemp v Senohrabech proběhl formou sportovního tábora

Týden pod stanem a se zázemím v přírodě absolvovali o prázdninách účastníci čtvrtého ročníku letního dětského soustředění pořádaného oddílem TJ Sokol Senohraby. Po dvou letech strávených v Harrachově se vrátili tam, kde to dobře znají – na Vávrův palouk v Senohrabech. V programu byly sportovní aktivity včetně her a závěrečného survivalu, ale také koupání v Sázavě nebo večer u táboráku. Soustředění se zúčastnilo celkem 40 dětí ve věku od 6 do 15 let, a to nejen ze senohrabského Sokola, ale i dalších spřízněných klubů z okolí – atletické přípravky z Velkých Popovic nebo lyžařských oddílů z Říčan a Struhařova. „Trenérsky a organizačně kemp po celý týden zajistilo devět trenérů a členů technické podpory pořádajícího oddílu. Navíc část pondělního a úterního programu zajistili naši přátelé, trenéři ze sportovních gymnázií se zaměřením na běh na lyžích ve Vimperku a Jilemnici,“ říká za pořádající TJ Sokol Senohraby Jan Oberlander.

Petra Hynčicová: česká reprezentantka v běhu na lyžích studující a trénující v USA

Petra Hynčicová: česká reprezentantka v běhu na lyžích studující a trénující v USA

Před rokem se rozhodla, že zkusí něco nového. Chtěla studovat vysokou školu a zároveň se dál věnovat běžeckému lyžování na nejvyšší úrovni. Když přišla nabídka stipendia ze Spojených států, rozhodla se ji využít. Na univerzitě v Coloradu studuje fyziologii a přitom lyžuje – v rámci univerzitního týmu. „Já jsem opravdu ráda, že jsem tu možnost dostala. Je to něco nezaplatitelného, když se člověk může podívat do světa, studovat, lyžovat, poznat různé lidi nejen z Ameriky, ale z celého světa, protože my tu skupinu máme mezinárodní. Jsem hrozně vděčná, že tam můžu být!“ říká bez rozmýšlení 21letá závodnice Dukly Liberec, která je zároveň velmi ráda, že ač žije ve Spojených státech, stále může reprezentovat Českou republiku. „Když mě v dubnu oslovil reprezentační trenér Petr Steinbach, tak se mi moc líbilo, že se na úseku rozhodli, že budou podporovat i tuhle cestu, ne úplně konzervativní. Minulý rok jsem byla také zařazena do reprezentace, ale jakmile jsem oznámila, že odcházím, tak se s tím nesrovnali a z družstva mě vyřadili, což mě mrzelo, protože jsem se snažila dostat na mistrovství světa do 23 let. Jsem neskutečně ráda, že na mě nezapomněli, Česká republika je pro mě tou zemí, kterou chci reprezentovat!“

Běžec Jakub Antoš vyválčil třetí místo na drsném Army Runu, s Kožíškem byli druzí v týmech

Běžec Jakub Antoš vyválčil třetí místo na drsném Army Runu, s Kožíškem byli druzí v týmech

Už před startem bylo jasné, že tohle nebude obyčejný závod. Parkoviště umístěné na střelnici bojových vozidel, na trase spousta náročných překážek v armádním stylu, studená voda, těžký terén a spousta bahna. To všechno si mohli přečíst účastnící Army Runu v povolávacím rozkazu (propozicích), než vyrazili do vojenského areálu ve Vyškově. Pravou realitu drsného závodu ale stejně poznali až na místě. „Devadesát procent překážek na trati bylo fakt velkým překvapením. Já se o startu dozvěděl den a půl předem, tak jsem se jen zběžně podíval na web, kde bylo uvedených asi pět stanovišť,“ přiznává Jakub Antoš, který závod absolvoval společně s dalším reprezentantem Dušanem Kožíškem. Dvojice běžců na lyžích obsadila druhé místo mezi týmy za kolegy z liberecké Dukly – sdruženáři Miroslavem Dvořákem a Tomášem Portykem. 21letý Jakub Antoš byl z tohoto kvarteta nejrychlejší a mezi jednotlivci skončil třetí.

Běžecká reprezentace trénuje v Livignu, program určuje i vysoká nadmořská výška

Běžecká reprezentace trénuje v Livignu, program určuje i vysoká nadmořská výška

Postupně se do Itálie sjela prakticky celá česká reprezentace. Jako první dorazila Eva Vrabcová Nývltová, která už má za sebou první týden tréninků. Po sobotním závodě v Krušlově do Livigna zamířila i Sandra Schützová, v pondělí vyrazila Petra Nováková a velká část mužské reprezentace závodící za libereckou Duklu včetně Dušana Kožíška, který má za sebou měsíční kemp v Norsku. Část soustředění měl absolvovat i Lukáš Bauer, nakonec ale kvůli lehkým problémům s kolenem zůstal doma. „Z reprezentantů tu není akorát Martin Jakš, Aleš Razým a Honza Bartoň. Honza Šrail z Nového Města by měl přijet v průběhu, byl na operaci s mandlemi,“ říká trenér mužů Lukáš Krejčí. Z ženské reprezentace by do Livigna měla dnes dorazit ještě Andrea Klementová, chybět bude jen Petra Hynčicová, která se už připravuje v Americe, kde studuje, a kvůli škole se soustředění neúčastní také Karolína Grohová, kterou čekají v úterý státnice.

Běžkyně Andrea Klementová závodila na Šumavě – na lyžích i v krosu

Běžkyně Andrea Klementová závodila na Šumavě – na lyžích i v krosu

Všechny tři závody v rámci šumavského Tripplu absolvovala devatenáctiletá reprezentantka pocházející právě ze Šumavy. V souboji na domácí půdě ve Vimperku těsně podlehla své reprezentační kolegyni Sandře Schützové, v závodě O pohár krušlovského medu dojela třetí a poté, co vyměnila lyže za běžecké boty, dokázala vyhrát – v rámci Zadovského krosu. „Bylo to náročné, ale zároveň skvělé, protože nám vyšlo počasí. V pátek se na našem malém okruhu na Vodníku sešly spousty závodníků z celé republiky, takže to bylo super!“ líčila po náročném víkendu závodnice Fischer Ski clubu Šumava, která přímo ve Vimperku žije.

Šumavský XC-Ski Tripple: Tři dny, tři závody a řada reprezentantů v akci

Šumavský XC-Ski Tripple: Tři dny, tři závody a řada reprezentantů v akci

V pátek večer sváděla souboje na kolečkových lyžích téměř padesátka závodníků ve Vimperku, v sobotu brázdilo silnici mezi Krušlovem a Vacovicemi necelých osmdesát sportovců včetně nejmladších žákovských kategoriích jedoucích na in-line bruslích, a v neděli se běhalo v lyžařském areálu na Zadově, kam zavítalo více než sto účastníků od malých benjamínků až po dospělé. Na startu všech tří závodů nechyběli ani čeští reprezentanti v běhu na lyžích – od dorosteneckých po seniorské kategorie.

Běžkyně Karolína Grohová: čtvrtá v extrémním závodě, s novým tréninkem i školními povinnostmi

Běžkyně Karolína Grohová: čtvrtá v extrémním závodě, s novým tréninkem i školními povinnostmi

Loni při svém prvním startu na extrémním závodě Red Bull 400 vyhrála a i letos dokázala ve výběhu na skokanský můstek bojovat o medaili. Česká reprezentantka v běhu na lyžích si v Harrachově zároveň odbyla svou závodní premiéru v rámci suché přípravy na nadcházející sezonu - od konce loňské zimy nikde nezávodila, byť v minulosti to u ní bylo zvykem. „Ta letošní příprava je pro mě obrovskou změnou, začala jsem se připravovat pod novým trenérem, spolupracuji s panem Ježem. Všechno směřujeme k zimě a domluvili jsme se, že by pro mě bylo kontraproduktivní závodit v objemovém období. Možná v září zvládnu nějaký závod na dráze,“ říká 24letá závodnice, která mimo sportu musí aktuálně myslet také na školu. Studentku sportovního managementu na Technické univerzitě v Liberci totiž 1. září čekají státnice. „Bakalářku už jsem odevzdala na jaře a původně doufala, že se mi i studium podaří ukončit ještě v červnu, ale kvůli zkoušce z fyziologie jsem to nestihla a musela si školu protáhnout do září.“

Juniorská běžecká reprezentace trénovala na mezinárodním kempu v Norsku

Juniorská běžecká reprezentace trénovala na mezinárodním kempu v Norsku

Kolečkové lyže a hole na klasiku i skate, imitační hole, boty na lyže, na běh a do tělocvičny, sportovní oblečení na ven i do posilovny, reflexní vestu, plavky, sporttester a cyklistickou přilbu. To všechno si na začátku srpnu zabalili členové juniorské reprezentace na cestu do Norska, kde absolvovali osmidenní mezinárodní kemp organizovaný tamním lyžařským svazem. „Kempu se účastnilo zhruba 160 sportovců ze 14 států. Taková akce je velice přínosná pro sportovce i trenéry - je možné se přiučit novým metodám a sportovci se mohou poměřit s těmi nejlepšími,“ vystihuje hlavní pozitiva trenér juniorské reprezentace Petr Michl, se kterým do Skandinávie odcestoval i manažer sportovní přípravy Martin Koukal. Jak pestrá byla jeho náplň, vystihuje právě seznam věcí, které do Norska junioři vezli.

Petra Nováková běhá skvěle i bez lyží, stala se mistryní republiky v běhu do vrchu

Petra Nováková běhá skvěle i bez lyží, stala se mistryní republiky v běhu do vrchu

Týden před odjezdem na další reprezentační soustředění do Livigna si česká reprezentantka připsala výrazný úspěch v jiné než lyžařské disciplíně. Sobotní start na mistrovství republiky v běhu do vrchu přitom začala plánovat právě v Livignu. „S trenérem jsme si říkali, že mi ty běhy docela jdou. Tím, že jsem zapsaná i v atletickém oddíle PSK Olymp Praha, tak jsem měla různé termíny závodů a tenhle mi časově zapadal, navíc to byl těžký běh a mistrovství, tak jsem se rozhodla, že to poběžím,“ popisuje Petra Nováková, která do cíle na Kralickém Sněžníku doběhla s více než pětiminutovým náskokem před druhou nejrychlejší ženou Ivanou Sekyrovou. „Ten odstup mě dost překvapil! Nijak extrémně jsem se na to nepřipravovala, akorát jsem ve čtvrtek měla naváděcí trénink, co mívám před závody.“

Petr Knop v přípravě na běžkařskou sezonu: série soustředění i výběh na skokanský můstek

Petr Knop v přípravě na běžkařskou sezonu: série soustředění i výběh na skokanský můstek

V zimní sezoně zažil premiéru na seniorském mistrovství světa, ve Falunu byl dokonce součástí mužské štafety. Nové pocity však vstřebává i v letošní přípravě na suchu – v sobotu se rozhodl absolvovat extrémní závod Red Bull 400 s cílem na vrcholu skokanského můstku K120 v Harrachově. „Já to chtěl vyzkoušet, protože mi to přijde jako zajímavý nápad, vyběhnout nějakou takovouhle šílenost,“ směje se 21letý závodník Dukly Liberec. Z téměř 300 mužů skončil pátý v kvalifikaci a v hlavním závodě obsadil šestou příčku. Nejen běh je ale součástí jeho přípravy, která teď probíhá v Liberci a příští týden bude pokračovat dalším reprezentačním soustředěním v italském Livignu.

Soustředění SKI Akademie v Peci pod Sněžkou: tréninky, ukázky i přednášky

Soustředění SKI Akademie v Peci pod Sněžkou: tréninky, ukázky i přednášky

Dvanáct mladých sportovců zařazených do nově vznikající SKI Akademie absolvovalo v minulém týdnu velmi rozmanité soustředění v Krkonoších. Tréninky byly doplněny přednáškami, praktickými ukázkami správného cvičení a protahování, využíval se i kryo efekt místní přehrady s třináctistupňovou vodou. Právě společná soustředění, výkonnostní testy či konzultace v oblasti výživy by měly být součástí projektu, který zastřešuje mladé nadějné běžce na lyžích, kterým pomáhá v jejich rozvoji a zejména pak s přechodem mezi juniroskou a seniorskou kategorií. „SKI Akademie nabídne zařazeným sportovcům nadstavbová soustředění, při kterých proběhnou i besedy a vzdělávací semináře, ukázky správného provádění strečinku či dalších cviků, ukázky nových tréninkových modelů a podobně. Velmi se zaměřujeme na medicínský, regenerační a vzdělávací aspekt a v tomto duchu bylo vedeno i srpnové soustředění SKI Akademie v Peci,“ říká sportovní ředitel Úseku běžeckých disciplín SLČR Aleš Máslo.

Filtr

Generální partner

cpp

Hlavní partner

Partneři