×
Aktuality
Podzimní série lyžařských přespolních běhů Libereckého kraje zná vítěze

Podzimní série lyžařských přespolních běhů Libereckého kraje zná vítěze

Šest závodů, stovky účastníků a převážně velmi vydařené počasí. Taková byla letošní podzimní série lyžařských přespolních běhů Libereckého kraje s názvem Salomon Cross Cup 2015, kterou zakončilo víkendové slavnostní vyhlašování v Huntířově. Do celkového pořadí poháru byly započítávány čtyři nejlepší výsledky žáků a žákyň ročníků 2002 až 2007. Jen v těchto žákovských kategoriích bylo bodováno více než 350 závodníků! Ti nejlepší dostali tradiční plaketky a pro každého, kdo se zúčastnil všech podniků, byly připraveny drobné ceny.

Dušan Kožíšek soupeřil na kole se Synkem, teď už se plně soustředí na lyžařské sprinty

Dušan Kožíšek soupeřil na kole se Synkem, teď už se plně soustředí na lyžařské sprinty

Při vynechání úvodních závodů o něco později, zato s jasnými cíli odstartuje do nové sezony Světového poháru vynikající sprinter Dušan Kožíšek. „Chtěl bych bodovat ve skatových sprintech, tam bych chtěl vždycky postoupit z kvalifikace. Když se mi podaří alespoň jedno umístění do šestnáctky nebo desítky, tak to bude super. S čímkoli navíc budu maximálně spokojený,“ říkal na předsezónní tiskové konferenci český reprezentant, který mimo vybraných soustředění s národním týmem, respektive libereckou Duklou, absolvoval během přípravy i tréninky v Norsku, kde piloval svou největší zbraň. „Ze sprinterských důvodů jsou tam tréninky, které jsou zaměřené víc na rychlost, dynamiku a koordinaci pohybů.“

Tour de Ski, SP v Novém Městě nebo MS do 23 let. Vrcholů nové sezony je pro běžkaře dost.

Tour de Ski, SP v Novém Městě nebo MS do 23 let. Vrcholů nové sezony je pro běžkaře dost.

Termínová listina běžeckého lyžování pro příští sezonu je známá a mezinárodní vrcholy pro českou reprezentaci jasné. Ty ze Světového poháru proběhnou v lednu – na začátku bude tradiční Tour de Ski, na konci pak závody v Novém Městě na Moravě, kam se po čtyřech letech vrací distanční soutěže. K těmto dvěma akcím se upínají i obě jedničky českých výběrů, Eva Vrabcová Nývltová a Lukáš Bauer. Eva se těší také na Ski Tour Canada, která v březnu zakončí seriál Světového poháru, junioři a závodníci do 23 let pak na světový šampionát, který proběhne v únoru v Rumunsku. Dva čeští dorostenci se pak podívají do Lillehammeru na zimní olympijské hry mládeže. Ve výčtu závodů nadcházející zimy nechybí ani Kontinentální pohár a národní klání v podobě republikových šampionátů a Českého poháru. Na žáky pak v jednotlivých krajích čeká seriál závodů „Hledáme nové talenty“, který bude mít v březnu celorepublikové finále.

Běžecká reprezentace míří za sněhem, cílovou stanicí je Dachstein

Běžecká reprezentace míří za sněhem, cílovou stanicí je Dachstein

Prakticky kompletní reprezentační družstva mužů a žen zamířila či v nejbližších dnech zamíří do Rakouska, kde absolvují důležité soustředění v Ramsau, jehož součástí už budou i tréninky na sněhu. Na ten se zatím dostala třeba část mužské reprezentace na začátku srpna, kdy se po skončení soustředění na Božím Daru přesunula do tunelu do Oberhofu, jiní se ale na sníh postaví úplně poprvé, třeba Dušan Kožíšek. „Dva roky jsem na Dachsteinu nebyl, tak jsem zvědavý, jestli se tam něco změnilo,“ usmíval se na pondělní tiskové konferenci před novou sezonou.

Tisková konference Úseku běžeckých disciplín proběhla za velkého zájmu médií

Tisková konference Úseku běžeckých disciplín proběhla za velkého zájmu médií

Dnes odpoledne se v pražském hotelu Park Inn sešla velká část české reprezentace v běhu na lyžích i vedení Úseku běžeckých disciplín Svazu lyžařů ČR, aby seznámili novináře s novinkami na Úseku, průběhem suché přípravy i s plány na zimní sezonu 2015/1016. „Vrcholem budou určitě závody FIS Světového poháru, který zavítá na konci ledna i do Nového Města na Moravě, kde chystáme zároveň velkou prezentaci běžeckého lyžování v rámci Ski festivalu. Ještě předtím se na začátku roku odehraje tradiční Tour de Ski a finále Světového poháru obstará novinka v podobě březnové Ski Tour v Kanadě. Pro juniory a závodníky do 23 let bude vrcholem únorové mistrovství světa, pro dorostence pak zimní olympijské hry mládeže. Uspět chceme i v rámci závodů Kontinentálního poháru,“ vyjmenovává největší akce nadcházející zimy sportovní ředitel Úseku běžeckých disciplín Aleš Máslo.

Do Světového poháru poprvé zasáhne Dušan Kožíšek, do Davosu míří i Miroslav Rypl

Do Světového poháru poprvé zasáhne Dušan Kožíšek, do Davosu míří i Miroslav Rypl

S prvními bruslařskými sprinty se na scéně Světového poháru objevuje i Dušan Kožíšek. Zkušený český reprezentant, který se právě na tuhle disciplínu specializuje. Spolu s ním bude v Davosu startovat Karolína Grohová, jejíž silnou stránkou je také sprint, ve kterém dokázala bodovat hned na úvod SP, Petra Nováková, která má za sebou životní výsledek ve skiatlonu, Martin Jakš čekající na první body a Miroslav Rypl, který si ve Švýcarsku odbyde svou velkou závodní premiéru.

Aleš Razým letos změnil přípravu, další změna ho čeká doma – bude otcem

Aleš Razým letos změnil přípravu, další změna ho čeká doma – bude otcem

Na novou tréninkovou cestu se vydal na začátku května, ostrý start ale musel kvůli rehabilitaci oddálit. Dlouhodobě ho totiž trápily problémy s patou, ve které měl zánět už v loňském roce. Dal se dohromady a začal trénovat podle individuálního plánu, poprvé ve své kariéře. „Ty společné plány jsou vždycky stavěné buď na skupinu, nebo na jejího lídra. Teď mám plán pro sebe, není tam vliv dalších závodníků. Já ať jsem v jakékoli skupině, vždycky tam jsou lepší,“ směje se mistr světa do 23 let z roku 2009. V září ho ale v nastoupené cestě přibrzdilo další zranění – na testech v Jablonci si natrhl mezižeberní sval a přišel tak i o následné mistrovství republiky na kolečkových lyžích. I tak má ale v posledních dnech práce dost – s přítelkyní Šárkou Sudovou zařizují nové bydlení a těší se na narození syna. „Termín je na konci října a o přesném datu se vedou spory,“ usmívá se 29letý český reprezentant.

Mladí běžci na lyžích absolvovali testy v Trutnově

Mladí běžci na lyžích absolvovali testy v Trutnově

V loňské sezoně závodili společně v kategorii starších žáků, letos už jsou z některých mladší dorostenci. První říjnový víkend se ale ještě potkali na dalším společném poměření sil a dovedností, v Trutnově totiž byly na programu testy sportovních středisek, která pracují s talentovanou mládeží. Do Královéhradeckého kraje se tak sjelo přes 40 mladých běžců a běžkyň na lyžích, kteří během dvou dnů absolvovali přespolní běh, desetiskok, test pohyblivosti, běh na 30 a 1500 metrů, zkrácené leh-sedy, shyby, hod medicinbalem, přeskoky švihadla i obratnostní dráhu. A jako bonus bylo připraveno večerní bruslení na zimním stadionu s doplňkovou disciplínou. „Velké poděkování patří pořádajícímu oddílu Olfin Car – Vella Trutnov a Oskaru Šretrovi, vedoucímu trenérovi tamního sportovního střediska, za uspořádání testů. Poděkování ale samozřejmě patří i trenérům všech zúčastněných středisek, kteří se během víkendu zhostili rolí rozhodčích a pořadatelů,“ říká manažer sportovní přípravy Úseku běžeckých disciplín Martin Koukal.

MČR v běhu na kolečkových lyžích očima Lukáše Bauera

MČR v běhu na kolečkových lyžích očima Lukáše Bauera

Na bruslařské patnáctce dojel třetí, na Ještěd vystoupal jako druhý. A s republikovým šampionátem byl spokojený. „Já mám zkušenost, že pro mě jsou výsledky na kolcích slabší v porovnání se zimou. Už se těším, až napadne sníh a budu na normálních lyžích. Doufám, že budu schopný se připravit na určité závody tak, aby ten výsledek stál za to,“ věří Lukáš Bauer, pro kterého jsou kolečkové lyže vhodným tréninkovým doplňkem, ale zároveň tak trochu jinou disciplínou. „Já nikdy moc neholdoval kolečkovým lyžím, zejména závodům. Ve Vesci jsem se navíc trošku dopředu připravoval na to, že to bude slabší, protože bruslení šlo v létě jasně do pozadí v porovnání s klasikou a zejména soupaží. Ale nakonec spokojenost!“

Adam Fellner: Muž, který se na MČR vtěsnal mezi Jakše a Bauera

Adam Fellner: Muž, který se na MČR vtěsnal mezi Jakše a Bauera

Skvělý výkon předvedl na Rückl Crystal Mistrovství České republiky v běhu na kolečkových lyžích Adam Fellner. Dvaadvacetiletý závodník Fenix Ski Teamu Jeseník se ve Vesci dokázal natlačit mezi největší favority závodu Martina Jakše a Lukáše Bauera. Oba zkušení reprezentanti také jeho výkon ocenili. „Adam jel někde vepředu, já nevěděl, na koho jsou hlášené mezičasy, až v cíli jsem slyšel, že jsem ho odsunul na druhé místo. Je dobře, že někdo z mladých kluků takhle vystrčil růžky,“ říkal po závodě jeho vítěz Jakš. „To že jsem loni byl druhý a letos „až“ třetí, vůbec neřeším, protože ve výborném světle se tady ukázal Adam Fellner. Ukázal, že je schopný se na tyhle závody připravit,“ komentoval Fellnerův výkon Lukáš Bauer. A spokojený byl samozřejmě i sám Adam, který v neděli přidal další výborné umístění – páté místo mezi muži při výjezdu na Ještěd. „Bylo to super, pěkný víkend, budu na to rád vzpomínat!“

Tři zlaté, jedna stříbrná. To je výsledek sourozenců Novákových na MČR v Liberci

Tři zlaté, jedna stříbrná. To je výsledek sourozenců Novákových na MČR v Liberci

Michal Novák je lídrem juniorské reprezentace a svou pozici potvrdil na republikovém šampionátu v běhu na kolečkových lyžích dokonale – na bruslařské patnáctce i na výjezdu na Ještěd vybojoval titul českého mistra ve své věkové kategorii, navíc byl celkově desátý a šestý mezi muži. „Super, jsem naprosto spokojený! V sobotu to nebyl úplně stoprocentní výkon, ale na Ještědu to bylo suprový, protože tam byla skupina, ve které se dalo odpočinout a pak ukázat, jakou mám sílu,“ hodnotil povedený víkend 18letý závodník klubu LK Slovan Karlovy Vary. Za stejný oddíl jezdí i jeho o tři roky starší sestra Petra Nováková, členka reprezentačního družstva žen podporovaná Centrem sportu Ministerstva vnitra. Ta vybojovala ve Vesci stříbro a v neděli obhájila titul v běhu na kolečkových lyžích do vrchu. „Ale zároveň doufám, že do zimy to ještě trochu poladíme. Teď pracujeme v takovém módu relativně těžkých tréninků, tak snad to dojde do finiše a bude se pak závodit ještě o trošku líp!“

Vrabcová Nývltová má další double, je mistryní republiky na lyžích i v běhu

Vrabcová Nývltová má další double, je mistryní republiky na lyžích i v běhu

V sobotu triumfovala ve Vesci v rámci mistrovství České republiky v běhu na kolečkových lyžích a v neděli ovládla šampionát v silničním běhu. Eva Vrabcová Nývltová tak dokázala stejně jako loni vybojovat unikátní double ve dvou různých disciplínách. Po sobotní patnáctce volnu technikou říkala, že to bude chtít hlavně dobře zregenerovat, a to se evidentně povedlo, za což byla trutnovská závodnice podporovaná Centrem sportu Ministerstva vnitra velmi ráda. „Vypadá to, že jedna část zdravotního problému je vyřešena!“ těšilo 29letou českou reprezentantku. Na kolečkových lyžích porazila Petru Novákou o půl minuty, v Běchovicích byl na desetikilometrové trati její odstup od druhé nejrychlejší ženy ještě o minutu výraznější. A o 15 sekund rychlejší než loni, čímž opět vylepšila české ženské maximum závodu. „Určitě jsem spokojená, je vidět, že je tam zlepšení, byť loni mě táhla Keňanka a nefoukal protivítr jako letos. Zase jsem udělala obrovský krok kupředu,“ hlásila po vydařeném víkendu.

Filtr

Generální partner

cpp

Hlavní partner

Partneři