×
Aktuality
Běžecká reprezentace míří na sever. Kvůli nedostatku sněhu jinam a po skupinách

Běžecká reprezentace míří na sever. Kvůli nedostatku sněhu jinam a po skupinách

Podle původního plánu měla dnes na poslední soustředění před startem Světového poháru odletět kompletní česká reprezentace. Cílovou destinací pak mělo být švédské Gällivare, kde se za 14 dní mají jet FIS závody sloužící pro český tým k nominaci na úvodní závody SP. Jenže počasí lyžování nepřeje, v Gällivare není sníh a plány se musely v tomto týdnu změnit. „Zvolili jsme variantu, kdy první skupina odlétá šestého listopadu a přejíždí z Kiruny do Muonia, kde bude zhruba týden trénovat. Za tu dobu by měli dodělat tratě v Gällivare, kam poletí zbytek týmu o pět dní později a všichni by se měli sejít tam. Pak by se mělo pokračovat podle původního scénáře,“ popisuje vedoucí reprezentačního týmu Lukáš Sacher.

Lukáš Bauer absolvuje finální přípravu se zlomeným palcem, přesto doufá, že start SP stihne

Lukáš Bauer absolvuje finální přípravu se zlomeným palcem, přesto doufá, že start SP stihne

Zatímco realizační tým v posledních dnech řešil problém s nedostatkem sněhu v Gällivare, kam měla v pátek odletět kompletní česká reprezentace za finální přípravou před začátkem Světového poháru, Lukáš Bauer se už od posledního soustředění na Dachsteinu potýká s ještě zásadnějším problémem – zlomeným palcem na levé ruce. Zranění si přivodil na kolečkových lyžích při rychlostním tréninku v Ramsau. „Nechtěně jsem si píchnul holí do boty, následoval pád, řekl bych hodně slušná tlama, a asi po dvou vteřinách jsem si konečně uvědomil, že už asi nejedu… Trénink jsem absolvoval, ale po šesti dnech, kdy jsem lyžoval bez holí, se zjistilo, že je to zlomené. Dostal jsem sádru na čtyři týdny, a když jsem to počítal, tak to vychází na sundání pět až sedm dní před Kuusamem. Já se samozřejmě budu snažit o to, aby byla dole, co nejdřív to půjde. Pořád doufám, že Kuusamo stihnu,“ věří nejzkušenější muž české reprezentace.

Jak připravují běžky profesionálové? Odpověděl workshop ÚBD

Jak připravují běžky profesionálové? Odpověděl workshop ÚBD

Podle čeho vybírat vhodné lyže? Jak je správně měřit? Kterou strukturu vybrat? Jak připravit běžky na první sníh? A jak testovat před závody? Na všechny tyto otázky dali odpověď dva servismani české reprezentace – šéf týmu Jan Pešina a Vít Zahula. Součástí více než dvě hodiny trvající přednášky byly i praktické ukázky správného postupu, především pak samotného mazání. O workshop byl obrovský zájem, kapacita byla naplněna pár hodin po zveřejnění informace o jeho konání. V areálu liberecké Dukly naslouchalo zkušené dvojici servismanů téměř pět desítek lidí včetně trenérů mládeže.

Ani reprezentační servis nezahálí: nové běžky jsou vybrány a nachystány na testy

Ani reprezentační servis nezahálí: nové běžky jsou vybrány a nachystány na testy

Přípravy na zimní sezonu vrcholí a finální fáze čeká na severu nejen reprezentanty, ale také servismany českého týmu. To nejnáročnější pro ně přijde na řadu právě v Gällivare, spoustu práce ale museli udělat už v uplynulých měsících. Zatímco sportovci zařazovali do přípravy kolečkové lyže, servis už se soustředil na ty klasické. Během léta proběhlo tradiční kolečko po továrnách a ledovcích, kde bylo třeba vybrat nové lyže na sezonu, potom je připravit na první sníh a do toho pracovat na vlastních strukturách, což český tým zkouší letos poprvé. „Do odjezdu na sever musí být všechno připravené. V Gällivare už budou určitě tři servismani a tam té práce bude opravdu hodně. Je to velká a dlouho trvající akce, na kterou rovnou navazují první svěťáky,“ říká šéf českého servisu Jan Pešina, který svou špičkovou práci pro reprezentaci odvádí už více než dvacet let.

Devět dní v Oberhofu, na lyžích i na suchu. Junioři a U23 absolvovali pestré soustředění

Devět dní v Oberhofu, na lyžích i na suchu. Junioři a U23 absolvovali pestré soustředění

V neděli se z Německa vrátila třináctka mladých běžců na lyžích a za sebou měla devět náročných tréninkových dní v rámci kombinovaného soustředění. Zúčastnili se ho členové juniorské reprezentace a tři závodníci do 23 let – všichni zařazení do SKI Akademie běžeckého lyžování. Trenér Petr Michl měl tentokrát k ruce i výpomoc, studenta FTVS a lyžaře z Karlových Varů Jana France, který vedl tréninky síly. „Hlavním cílem soustředění bylo zatrénovat si ve skupině nejlepších juniorů a závodníků do 23 let. Na programu byly i tréninky na sněhu, například nástup ze skupin, team sprint a podobně,“ přiblížil náplň trenér juniorské reprezentace a SKI Akademie Petr Michl.

Den na Dachsteinu aneb 24 hodin s běžeckou reprezentací

Den na Dachsteinu aneb 24 hodin s běžeckou reprezentací

V půl sedmé ráno budíček a tréninkový den může začít. Ze všeho nejdřív rozcvička, potom snídaně a vzhůru na kopec. Konkrétně na bezmála třítisícový Dachstein, kam reprezentanty vyveze lanovka. Muži ji mají kousek od hotelu, stejně jako Eva Vrabcová Nývltová a Petra Nováková, které bydlí na stejném místě. Přesto není cesta za lyžováním úplně bez problémů. „Člověk tam přijde a třeba půl hodiny čeká, protože je na lanovku nátřesk a dostane se třeba až do třetí,“ říká Jakub Antoš. Standardní čas odjezdu na ledovec je deset minut po osmé a po chvíli na sněhu se k výpravě z hotelu Dachstein přidá také zbytek ženského týmu, který našel společně s oběma reprezentačními trenéry útočiště v apartmánu v Ramsau. „Primárně se snažíme najet základní objem, a protože tu stojíme na lyžích poprvé, tak dochází i k hlídání a úpravě techniky včetně jízdy bez holí a podobně. Protože ta nadmořská výška už je extrémně vysoká, tak je potřeba zároveň udržet určitou tepovou frekvenci,“ popisuje trenér ženského výběru Petr Steinbach.

Podzimní série lyžařských přespolních běhů Libereckého kraje zná vítěze

Podzimní série lyžařských přespolních běhů Libereckého kraje zná vítěze

Šest závodů, stovky účastníků a převážně velmi vydařené počasí. Taková byla letošní podzimní série lyžařských přespolních běhů Libereckého kraje s názvem Salomon Cross Cup 2015, kterou zakončilo víkendové slavnostní vyhlašování v Huntířově. Do celkového pořadí poháru byly započítávány čtyři nejlepší výsledky žáků a žákyň ročníků 2002 až 2007. Jen v těchto žákovských kategoriích bylo bodováno více než 350 závodníků! Ti nejlepší dostali tradiční plaketky a pro každého, kdo se zúčastnil všech podniků, byly připraveny drobné ceny.

Dušan Kožíšek soupeřil na kole se Synkem, teď už se plně soustředí na lyžařské sprinty

Dušan Kožíšek soupeřil na kole se Synkem, teď už se plně soustředí na lyžařské sprinty

Při vynechání úvodních závodů o něco později, zato s jasnými cíli odstartuje do nové sezony Světového poháru vynikající sprinter Dušan Kožíšek. „Chtěl bych bodovat ve skatových sprintech, tam bych chtěl vždycky postoupit z kvalifikace. Když se mi podaří alespoň jedno umístění do šestnáctky nebo desítky, tak to bude super. S čímkoli navíc budu maximálně spokojený,“ říkal na předsezónní tiskové konferenci český reprezentant, který mimo vybraných soustředění s národním týmem, respektive libereckou Duklou, absolvoval během přípravy i tréninky v Norsku, kde piloval svou největší zbraň. „Ze sprinterských důvodů jsou tam tréninky, které jsou zaměřené víc na rychlost, dynamiku a koordinaci pohybů.“

Tour de Ski, SP v Novém Městě nebo MS do 23 let. Vrcholů nové sezony je pro běžkaře dost.

Tour de Ski, SP v Novém Městě nebo MS do 23 let. Vrcholů nové sezony je pro běžkaře dost.

Termínová listina běžeckého lyžování pro příští sezonu je známá a mezinárodní vrcholy pro českou reprezentaci jasné. Ty ze Světového poháru proběhnou v lednu – na začátku bude tradiční Tour de Ski, na konci pak závody v Novém Městě na Moravě, kam se po čtyřech letech vrací distanční soutěže. K těmto dvěma akcím se upínají i obě jedničky českých výběrů, Eva Vrabcová Nývltová a Lukáš Bauer. Eva se těší také na Ski Tour Canada, která v březnu zakončí seriál Světového poháru, junioři a závodníci do 23 let pak na světový šampionát, který proběhne v únoru v Rumunsku. Dva čeští dorostenci se pak podívají do Lillehammeru na zimní olympijské hry mládeže. Ve výčtu závodů nadcházející zimy nechybí ani Kontinentální pohár a národní klání v podobě republikových šampionátů a Českého poháru. Na žáky pak v jednotlivých krajích čeká seriál závodů „Hledáme nové talenty“, který bude mít v březnu celorepublikové finále.

Běžecká reprezentace míří za sněhem, cílovou stanicí je Dachstein

Běžecká reprezentace míří za sněhem, cílovou stanicí je Dachstein

Prakticky kompletní reprezentační družstva mužů a žen zamířila či v nejbližších dnech zamíří do Rakouska, kde absolvují důležité soustředění v Ramsau, jehož součástí už budou i tréninky na sněhu. Na ten se zatím dostala třeba část mužské reprezentace na začátku srpna, kdy se po skončení soustředění na Božím Daru přesunula do tunelu do Oberhofu, jiní se ale na sníh postaví úplně poprvé, třeba Dušan Kožíšek. „Dva roky jsem na Dachsteinu nebyl, tak jsem zvědavý, jestli se tam něco změnilo,“ usmíval se na pondělní tiskové konferenci před novou sezonou.

Tisková konference Úseku běžeckých disciplín proběhla za velkého zájmu médií

Tisková konference Úseku běžeckých disciplín proběhla za velkého zájmu médií

Dnes odpoledne se v pražském hotelu Park Inn sešla velká část české reprezentace v běhu na lyžích i vedení Úseku běžeckých disciplín Svazu lyžařů ČR, aby seznámili novináře s novinkami na Úseku, průběhem suché přípravy i s plány na zimní sezonu 2015/1016. „Vrcholem budou určitě závody FIS Světového poháru, který zavítá na konci ledna i do Nového Města na Moravě, kde chystáme zároveň velkou prezentaci běžeckého lyžování v rámci Ski festivalu. Ještě předtím se na začátku roku odehraje tradiční Tour de Ski a finále Světového poháru obstará novinka v podobě březnové Ski Tour v Kanadě. Pro juniory a závodníky do 23 let bude vrcholem únorové mistrovství světa, pro dorostence pak zimní olympijské hry mládeže. Uspět chceme i v rámci závodů Kontinentálního poháru,“ vyjmenovává největší akce nadcházející zimy sportovní ředitel Úseku běžeckých disciplín Aleš Máslo.

Do Světového poháru poprvé zasáhne Dušan Kožíšek, do Davosu míří i Miroslav Rypl

Do Světového poháru poprvé zasáhne Dušan Kožíšek, do Davosu míří i Miroslav Rypl

S prvními bruslařskými sprinty se na scéně Světového poháru objevuje i Dušan Kožíšek. Zkušený český reprezentant, který se právě na tuhle disciplínu specializuje. Spolu s ním bude v Davosu startovat Karolína Grohová, jejíž silnou stránkou je také sprint, ve kterém dokázala bodovat hned na úvod SP, Petra Nováková, která má za sebou životní výsledek ve skiatlonu, Martin Jakš čekající na první body a Miroslav Rypl, který si ve Švýcarsku odbyde svou velkou závodní premiéru.

Filtr

Generální partner

cpp

Hlavní partner

Partneři