×
Aktuality
Úvodní závod Tour de Ski ovládli sprinterští lídři SP, Češi v rozjížďkách chyběli

Úvodní závod Tour de Ski ovládli sprinterští lídři SP, Češi v rozjížďkách chyběli

Maiken Caspersen Fallaová a Federico Pellegrino se stali vítězi první etapy 10. ročníku Tour de Ski. Oba jsou průběžnými lídry Světového poháru ve sprintech a svou pozici potvrdili i v Lenzerheide, kde se dnes jel sprint volnou technikou. Na startu nechyběla ani šestice Čechů, všichni ale bohužel skončili už v kvalifikaci a do rozjížděk se neprobojovali. Nejvýše v pořadí byla Petra Nováková (48.), Dušan Kožíšek dojel na 59. místě.

Tour de Ski je výzvou je i pro servis, který před startem hlásí posilu

Tour de Ski je výzvou je i pro servis, který před startem hlásí posilu

Šéf českého servisu Jan Pešina zažil všechny ročníky Tour de Ski a dobře ví, co všechno tenhle závod obnáší. Ke klasické dřině s přípravou lyží se přidávají přejezdy z místa na místo, opětovné balení a vybalování materiálu. Při náročném programu ale může počítat i se staronovou posilou – k týmu se připojil Vít Fousek, dlouholetý servisman české reprezentace a osobní servisman Lukáše Bauera. „Po Toblachu ukončil spolupráci s Poláky, takže se nám naskytla velká možnost, aby se vrátil. Ještě před Štědrým dnem jsem mu volal a domluvili jsme se na spolupráci na Tour a při závodech Světového poháru v Novém Městě na Moravě. Co bude dál, uvidíme,“ říká Pešina, který do Lenzerheide se svým týmem odcestoval ve středu.

Petra Nováková před Tour de Ski: „Letošní program by mi mohl sedět!“

Petra Nováková před Tour de Ski: „Letošní program by mi mohl sedět!“

Sice byla naštvaná, když se dozvěděla, že je kvůli nepřízni počasí zrušený skiatlon, ve kterém v Lillehammeru zajela svůj životní výsledek v podobě 6. místa, jinak je ale s programem Tour de Ski spokojená. Především proto, že v plánu je řada závodů s hromadným startem. „Myslím, že jsem v něm klidnější, jedu lépe technicky a lépe si dokážu rozvrhnout síly. Vidím, že ty okolo jedou stejně, můžu s tím něco udělat. Takže z tohohle pohledu je aspoň malá útěcha, že na nově zařazené desítce zůstal hromadný start,“ říká 22letá reprezentantka, která se chystá na svou třetí Tour de Ski, která čítá hned tři závody s hromadným startem, další dva pak představují stíhací závody. „Když jsem se na ten program dívala, tak jsem si říkala, že by mi to mohlo sedět!“

Na startu Tour de Ski bude šest Čechů

Na startu Tour de Ski bude šest Čechů

Do 10. ročníku Tour de Ski odstartuje šest Čechů, tři muži a tři ženy – Martin Jakš, Petr Knop, Dušan Kožíšek, Petra Nováková, Sandra Schützová a Karolína Grohová. Chybět naopak budou zkušení reprezentanti Lukáš Bauer a Eva Vrabcová Nývltová, které o první vrchol sezony připravily zdravotní problémy. Tour de Ski startuje 1. ledna ve švýcarském Lenzerheide a končí 10. ledna ve Val di Fiemme.

Martin Jakš obětoval tréninku i Štědrý den, ladil formu na Tour de Ski

Martin Jakš obětoval tréninku i Štědrý den, ladil formu na Tour de Ski

Po posledním závodě Světového poháru v Toblachu, ve kterém poprvé v sezoně bodoval, zůstal v Itálii, kam za ním přijela rodina, a trénoval. „Byly tam dobré podmínky na lyžování, tak jsme se dohodli, že udělám těžší blok na lyžích. Tři dny jsem trénoval a domů jsme přejížděli až 24. prosince večer, takže samotný Štědrý večer jsme strávili na cestách,“ popisuje svůj program český reprezentant. „Malinko jsem ho obětoval, ale udělali jsme si Vánoce druhý den ráno – holky měly takového amerického Ježíška,“ usmívá se Martin Jakš, který ví, že je před ním těžký úkol. Rád by totiž opět zaútočil na umístění v nejlepší desítce, kam se už třikrát v kariéře dokázal probojovat. Při své premiéře v roce 2008 pak skončil těsně za ní na 11. místě.

Vrchol sezony se blíží: V pátek startuje Tour de Ski

Vrchol sezony se blíží: V pátek startuje Tour de Ski

Osm závodů během deseti dnů, čtyři různé areály ve třech hostitelských zemích. Taková jsou klíčová čísla jubilejního 10. ročníku Tour de Ski, která bude globálním vrcholem letošní sezony. V sezoně bez mistrovství světa a olympijských her se zraky všech sportovců i fanoušků běžeckého lyžování upínají právě k tomuto náročnému etapovému závodu, který odstartuje v pátek 1. ledna sprintem ve švýcarském Lenzerheide. Po třech soutěžních dnech se Tour přesune do Německa a finišovat bude tradičně v Itálii – na vrcholu sjezdovky Alpe Cermis.

Školení trenérů licence B (II. třídy)

Školení trenérů licence B (II. třídy)

Do 15. ledna se mohou všichni zájemci o udělení trenérské licence B hlásit na školení pořádané Fakultou tělesné výchovy a sportu Univerzity Karlovy v Praze. Jedná se o první obecnou část - vědecký základ sportovního tréninku - v rozsahu 50 hodin v šesti dnech. Školení proběhne ve dnech 4. – 6. 3. a 11. – 13. 3. 2016 v posluchárně FTVS UK v Praze. Přihlášky je třeba zaslat do 15. 1. 2016 na adresu FTVS – Trenérská škola, José Martího 31, 162 52 Praha 6. Účastnický poplatek činí 3 800 Kč.

Z přípravy žáků na sezonu aneb Jak to chodí v Jilemnici

Z přípravy žáků na sezonu aneb Jak to chodí v Jilemnici

ČKS SKI Jilemnice je jedním z oddílů se statusem sportovního střediska (SPS) i sportovního centra mládeže (SCM), což znamená, že jde o vybraný klub, ve kterém se věnují tréninku žactva, dorostu a juniorů, tedy obecně mládeže. Působí v něm i Václav Korbelář, vedoucí trenér SPS Jilemnice a člen Trenérské rady právě za sportovní střediska. Jak vypadá příprava těch nejmenších pod jeho vedením v Jilemnici? „Po celý rok s dětmi pravidelně trénujeme dva až třikrát týdně, tréninky navazují na školní výuku a probíhají většinou v prostorách školy nebo na lyžařských tratí na Hraběnce. Fungují jak v rámci lyžařského oddílu ČKS SKI Jilemnice, tak i jako sportovní kroužky v rámci Školního sportovního klubu při Základní škole Jilemnice,“ popisuje v rozhovoru, který nechává nahlédnout do života mladých běžců na lyžích.

Z přípravy dorostu a juniorů na sezonu aneb Jak to chodí v Trutnově

Z přípravy dorostu a juniorů na sezonu aneb Jak to chodí v Trutnově

Olfin Car - Vella Trutnov je jedním z oddílů se statusem sportovního střediska (SPS) i sportovního centra mládeže (SCM), což znamená, že jde o vybraný klub, ve kterém se věnují tréninku žactva, dorostu a juniorů, tedy obecně mládeže. Sportovně v něm vyrostla, a stále jeho barvy hájí, třeba česká reprezentantka a trutnovská rodačka Eva Vrabcová Nývltová. Věkové kategorii 15 až 19 let se v klubu věnuje Vladimír Šlofar, vedoucí trenér SCM Trutnov a člen Trenérské rady právě za sportovní centra mládeže. Jak vypadá příprava dorostu a juniorů pod jeho vedením v Trutnově? To prozradí rozhovor s předsedou Aliance profesionálních trenérů běhu na lyžích.

Český pohár v běhu na lyžích Jablonec n. N. 2. - 3. 1. 2016 ZRUŠEN!

Český pohár v běhu na lyžích Jablonec n. N. 2. - 3. 1. 2016 ZRUŠEN!

Vzhledem k nedostatku sněhu a meteorologickému výhledu na další období, vedení Ski klubu Jablonec n.N. spolu s STK ÚBD SLČR a organizačním výborem pro pořádání závodů ČP dospělých a dorostu v běhu na lyžích, které se měly konat ve dnech 2. a 3. 1. 2016 v Jablonci nad Nisou, rozhodlo o jejich zrušení bez náhrady.

Z přípravy žáků na sezonu aneb Jak to chodí v Jablonci

Z přípravy žáků na sezonu aneb Jak to chodí v Jablonci

Ski klub Jablonec nad Nisou je jedním z oddílů se statusem sportovního střediska (SPS) i sportovního centra mládeže (SCM), což znamená, že jde o vybraný klub, ve kterém se věnují tréninku žactva, dorostu a juniorů, tedy obecně mládeže. Působí v něm i Jakub Liška, vedoucí trenér jabloneckého SPS a trenér starších žáků. Jak vypadala jejich příprava na sezonu, do níž odstartovali ve Velké ceně Jilemnice 19. prosince? „Začali jsme v květnu, kdy se zaměřujeme na chůzi, kolo, hry a rychlost. Na první sníh jezdíme většinou kolem 10. prosince na Jizerku, kam jezdí přípravka a mladší i starší žáci. Hlavní náplní přípravy je lyžování, soustředíme se především na techniku. V nové sezoně nás bude startovat na republikových závodech víc než loni,“ říká Jakub Liška v rozhovoru.

Filtr

Generální partner

cpp

Hlavní partner

Partneři