×
Aktuality
Představujeme sedm českých běžců, kteří zasáhnou do úvodních závodů SP

Představujeme sedm českých běžců, kteří zasáhnou do úvodních závodů SP

Už jen pár hodin zbývá do startu nového ročníku Světového poháru. Třídenní minitour v Kuusamu začíná zítřejším sprintem na 1,4 kilometru klasicky a na jeho startu budou čtyři muži a tři ženy v českých kombinézách. Kdy startovali v rámci SP poprvé a jaké jsou jejich největší úspěchy v kariéře? V jakém klubu působí a jaký styl či disciplíny mají nejraději? Vše prozradí vizitky sedmičky českých reprezentantů…

Světový pohár běžců na lyžích startuje. I se sedmi českými reprezentanty

Světový pohár běžců na lyžích startuje. I se sedmi českými reprezentanty

Martin Jakš, Eva Vrabcová Nývltová, Aleš Razým, Petra Nováková, Jakub Gräf, Karolína Grohová a Petr Knop. Sedm jmen čítá česká nominace na první dva závody Světového poháru, který startuje již tento pátek ve finském Kuusamu. Lyžařský areál Ruka bude v rámci úvodní minitour hostit tři disciplíny ve třech dnech – klasický sprint, bruslařský distanční závod s intervalovým startem a závěrečný stíhací závod klasickou technikou. O start na úvodním podniku sezony přišel kvůli zranění v tréninku Lukáš Bauer, kterého trápí bolesti v oblasti žeber, Dušan Kožíšek se připravuje až na závody v Davosu a Toblachu, kde je na programu jeho parádní disciplína – bruslařský sprint.

Lukáš Bauer po pádu v Gällivare vynechá úvodní závod Světového poháru

Lukáš Bauer po pádu v Gällivare vynechá úvodní závod Světového poháru

Léto absolvoval bez sebemenších problémů, v klíčovém období před startem zimní sezony se na něj ale lepí smůla v podobě nepříjemných zranění. Na prvním sněhu v Rakousku si po pádu na kolečkových lyžích zlomil palec a sotva na dalším soustředění v Gällivare sundal sádru, přišel další pád. Tentokrát na sněhu a výsledkem jsou bolavá žebra. „Už ten palec byla komplikace směrem k úvodnímu závodu Světového poháru a teď v době, kdy jsem potřeboval dohánět rychlé tréninky, jsem zase seděl na chatce a nemohl. Proto jsem se rozhodl, že Kuusamo vynechám a pojedu do Čech, kde můžu absolvovat podrobnější vyšetření. V neděli ráno jsem si koupil letenku a frčel jsem domů,“ říká smutně nejzkušenější muž českého týmu.

Další úspěch českých běžkyň: Petra Nováková druhá na 10 km volnou technikou!

Další úspěch českých běžkyň: Petra Nováková druhá na 10 km volnou technikou!

I druhý závodní den v Gällivare o sobě dala česká reprezentace vědět. V závodě na 10 km volnou technikou si pro druhé místo dojela Petra Nováková, čtvrtá žena včerejšího sprintu. „Mám radost, i proto že jsem dlouho nezávodila a nemohla se s nikým srovnat, vlastně od loňského ledna. Teď vidím, že na tom nejsem špatně, což před startem Světového poháru v příštím týdnu hodně pomůže,“ říkala v cíli 22letá závodnice, která v distančním závodě s intervalovým startem nestačila jen na Američanku Jessicu Digginsovou. Karolína Grohová skončila šestá, Eva Vrabcová Nýlvtová sedmá a Andrea Klementová jedenáctá. Z osmi mužů na startu patnáctikilometrového závodu byl nejrychlejší Martin Jakš, který se probojoval do první desítky, když dojel devátý.

Skvělý start běžkyň v Gällivare: Grohová oslavila narozeniny třetím místem, Nováková čtvrtá!

Skvělý start běžkyň v Gällivare: Grohová oslavila narozeniny třetím místem, Nováková čtvrtá!

Parádním třetím místem oslavila pětadvacáté narozeniny Karolína Grohová, která se na stupně vítězů probila hned při premiérovém startu v nové sezoně. V kvalifikaci sprintu klasickou technikou obsadila čtvrté místo, ve čtvrtfinále dojela ve své rozjížďce druhá, v semifinále třetí. A stejný výsledek zopakovala ve finále. „Já jsem nadšená, závodilo se mi úplně krásně, od kvalifikace až po finále! Dá se říct, že během závodu panovalo moje nejoblíbenější počasí, bylo kolem minus osmi, na Švédsko i celkem jasno, na tratích prašan, prostě krásné podmínky!“ radovala se česká reprezentantka po dojezdu. Český úspěch podtrhla čtvrtým místem Petra Nováková, z mužů skončil nejlépe Aleš Razým, který se dostal do semifinále a v celkovém pořadí obsadil 11. místo.

Sezona startuje, běžce na lyžích čekají o víkendu první závody!

Sezona startuje, běžce na lyžích čekají o víkendu první závody!

V sobotu sprint klasicky, v neděli distanční závody volnou technikou. Takovou podobu má v nové sezoně závodní premiéra české reprezentace v běhu na lyžích, která se v Gällivare během nadcházejícího víkendu zúčastní FIS závodů. Ty budou zároveň sloužit pro nominaci na úvodní podniky Světového poháru, který startuje příští týden ve finské Ruce. „První závody svěťáku pojede Lukáš Bauer a Martin Jakš, pak je šance otevřená pro všechny závodníky,“ říká trenér mužské reprezentace Lukáš Krejčí. O zbývající dvě místa v nominaci se tak pere hned devět závodníků. Čtyři jména může pro úvodní podnik SP napsat i trenér ženského výběru Petr Steinbach, který určitě počítá s Evou Vrabcovou Nývltovou a Petrou Novákovou. „Ostatní dostanou šanci v případě, že prokáží výkonnost mimo jiné právě v těchto prvních víkendových FIS závodech.“

Gällivare: Místo, kde triumfovala Neumannová. A kde se rozhodne o nominaci běžců na SP

Gällivare: Místo, kde triumfovala Neumannová. A kde se rozhodne o nominaci běžců na SP

Už následující víkend absolvují čeští reprezentanti v běhu na lyžích první letošní závody. Důležité budou i pro nadcházející podniky Světového poháru, protože trenérům pomohou s nominací na úvodní závody v Kuusamuu a Lillehammeru. Švédské Gällivare, kde momentálně česká reprezentace pobývá v rámci finálního soustředění, a kde proběhnou i zmiňované FIS závody, se tak opět stane sledovanou destinací. V minulosti se k němu mnohokrát obracely zraky českých fanoušků, kteří si mohli vychutnat třeba triumf Kateřiny Neumannové na tamějších tratích v roce 2006.

Sokol Stachy připravuje běžecké tratě na Churáňově na sezonu

Sokol Stachy připravuje běžecké tratě na Churáňově na sezonu

Dříve než napadne sníh a do běžecké stopy vyrazí první lyžaři, je třeba pořádně připravit tratě. Zvlášť když v nové zimní sezoně budou hostit Český pohár žactva nebo mezinárodní závod v rámci Česko-rakouského poháru. Do potřebných úprav se proto už v říjnu vrhl lyžařský oddíl SKI Sokol Stachy, a to návozem 400 tun materiálu a zemními pracemi s cílem rozšíření tratí. „První fáze probíhala v prostoru obávaného cílového kopce, kde vodní eroze značně poškodila povrch cesty. Pomocí bagru jsme cestu v délce 400 metrů rozšířili na 3,5 metru, vyrovnali ji, navezli různé kamenivo a zpevnili povrch tratí. Také jsme při tom vyhrábli odvodňovací stoky,“ popisuje začátek prací Zdeněk Albrecht, předseda Tělovýchovné jednoty Sokol Stachy.

Běžci už jsou na severu v kompletní sestavě, příští víkend je čeká nominační závod na SP

Běžci už jsou na severu v kompletní sestavě, příští víkend je čeká nominační závod na SP

Šestnáct českých reprezentantů, trenéři, členové servisu i masér. Český tým je ve Skandinávii po včerejším odletu nejpočetnější skupiny v kompletní sestavě, ze závodníků chybí na posledním soustředění před startem sezony jen Petra Hynčicová, která studuje a závodí ve Spojených státech. Všichni sportovci teď mají před sebou jasný cíl – nominovat se na první závody Světového poháru v Kuusamu (27. – 29. 11.) a Lillehammeru (5. – 6. 12.). U mužů se zatím předpokládá start Lukáše Bauera a Martina Jakše, u žen Petry Novákové a Evy Vrabcové Nývltové. Kvóty pro úvodní závody ve Finsku a Norsku čítají celkem osm míst – čtyři pro muže a čtyři pro ženy. Rozhodující budou nominační FIS závody, které jsou v plánu 21. a 22. 11. v Gällivare.

Blíží se Podzimní běh lyžařů v Senohrabech, závod s dlouhou tradicí

Blíží se Podzimní běh lyžařů v Senohrabech, závod s dlouhou tradicí

Tradiční závod s tradičním termínem. I letos se v Senohrabech poběží poslední listopadovou neděli, přesný datum přespolního běhu tak pro 59. ročník zní – 29. 11. 2015. Pro lyžaře tento termín znamená poslední možnou zkoušku sil před přechodem na lyže, na startu se ale vždy sejdou i zástupci dalších sportovních disciplín. „Vítězi závodu v posledních ročnících byli například mistr světa v orientačním běhu Jan Procházka nebo přední český vodní slalomář Pavel Kubričan. Na konci devadesátých let dvakrát vyhrál pozdější bronzový medailista z olympijských her v Aténách v moderním pětiboji Libor Capalini,“ vyjmenovává slavné účastníky závodu Jan Oberlander z pořádajícího lyžařského oddílu TJ Sokol Senohraby. Na startu letošního ročníku můžete být i vy!

Běžecká reprezentace míří na sever. Kvůli nedostatku sněhu jinam a po skupinách

Běžecká reprezentace míří na sever. Kvůli nedostatku sněhu jinam a po skupinách

Podle původního plánu měla dnes na poslední soustředění před startem Světového poháru odletět kompletní česká reprezentace. Cílovou destinací pak mělo být švédské Gällivare, kde se za 14 dní mají jet FIS závody sloužící pro český tým k nominaci na úvodní závody SP. Jenže počasí lyžování nepřeje, v Gällivare není sníh a plány se musely v tomto týdnu změnit. „Zvolili jsme variantu, kdy první skupina odlétá šestého listopadu a přejíždí z Kiruny do Muonia, kde bude zhruba týden trénovat. Za tu dobu by měli dodělat tratě v Gällivare, kam poletí zbytek týmu o pět dní později a všichni by se měli sejít tam. Pak by se mělo pokračovat podle původního scénáře,“ popisuje vedoucí reprezentačního týmu Lukáš Sacher.

Lukáš Bauer absolvuje finální přípravu se zlomeným palcem, přesto doufá, že start SP stihne

Lukáš Bauer absolvuje finální přípravu se zlomeným palcem, přesto doufá, že start SP stihne

Zatímco realizační tým v posledních dnech řešil problém s nedostatkem sněhu v Gällivare, kam měla v pátek odletět kompletní česká reprezentace za finální přípravou před začátkem Světového poháru, Lukáš Bauer se už od posledního soustředění na Dachsteinu potýká s ještě zásadnějším problémem – zlomeným palcem na levé ruce. Zranění si přivodil na kolečkových lyžích při rychlostním tréninku v Ramsau. „Nechtěně jsem si píchnul holí do boty, následoval pád, řekl bych hodně slušná tlama, a asi po dvou vteřinách jsem si konečně uvědomil, že už asi nejedu… Trénink jsem absolvoval, ale po šesti dnech, kdy jsem lyžoval bez holí, se zjistilo, že je to zlomené. Dostal jsem sádru na čtyři týdny, a když jsem to počítal, tak to vychází na sundání pět až sedm dní před Kuusamem. Já se samozřejmě budu snažit o to, aby byla dole, co nejdřív to půjde. Pořád doufám, že Kuusamo stihnu,“ věří nejzkušenější muž české reprezentace.

Filtr

Generální partner

cpp

Hlavní partner

Partneři