×
Aktuality
Český pohár v běhu na lyžích Jablonec n. N. 2. - 3. 1. 2016 ZRUŠEN!

Český pohár v běhu na lyžích Jablonec n. N. 2. - 3. 1. 2016 ZRUŠEN!

Vzhledem k nedostatku sněhu a meteorologickému výhledu na další období, vedení Ski klubu Jablonec n.N. spolu s STK ÚBD SLČR a organizačním výborem pro pořádání závodů ČP dospělých a dorostu v běhu na lyžích, které se měly konat ve dnech 2. a 3. 1. 2016 v Jablonci nad Nisou, rozhodlo o jejich zrušení bez náhrady.

Z přípravy žáků na sezonu aneb Jak to chodí v Jablonci

Z přípravy žáků na sezonu aneb Jak to chodí v Jablonci

Ski klub Jablonec nad Nisou je jedním z oddílů se statusem sportovního střediska (SPS) i sportovního centra mládeže (SCM), což znamená, že jde o vybraný klub, ve kterém se věnují tréninku žactva, dorostu a juniorů, tedy obecně mládeže. Působí v něm i Jakub Liška, vedoucí trenér jabloneckého SPS a trenér starších žáků. Jak vypadala jejich příprava na sezonu, do níž odstartovali ve Velké ceně Jilemnice 19. prosince? „Začali jsme v květnu, kdy se zaměřujeme na chůzi, kolo, hry a rychlost. Na první sníh jezdíme většinou kolem 10. prosince na Jizerku, kam jezdí přípravka a mladší i starší žáci. Hlavní náplní přípravy je lyžování, soustředíme se především na techniku. V nové sezoně nás bude startovat na republikových závodech víc než loni,“ říká Jakub Liška v rozhovoru.

Tři pódiová umístění pro Česko v posledním závodě Alpen Cupu v Rakousku!

Tři pódiová umístění pro Česko v posledním závodě Alpen Cupu v Rakousku!

I ve třetím startu v Hochfilzenu se dokázal na stupně vítězů probojovat Michal Novák. Juniorský reprezentant závodící za LK Slovan Karlovy Vary dokončil dnešní patnáctikilometrový závod klasickou technikou na stříbrné pozici a stal se jednoznačně nejúspěšnějších českým závodníkem na Alpen Cupu. „Je bomba, že po těch pátečních sprintech, ve kterých byl druhý, dokázal takhle bojovat i v distančních závodech. Únava je po tom sprintu veliká, jde o strašně náročný závod. Že to takhle dokázal zvládnout, to je úplně super!“ radoval se trenér juniorské reprezentace Petr Michl.

První světové body pro Martina Jakše, v Toblachu dojel na 26. místě

První světové body pro Martina Jakše, v Toblachu dojel na 26. místě

Sedmička dnes byla pro Martina Jakše šťastným číslem. Právě při svém sedmém individuálním startu v letošním ročníku Světového poháru dosáhl na první body, když v Toblachu obsadil dělenou 26. příčku v závodě na 15 km klasickou technikou. Po prvním ze tří pětikilometrových okruhů to přitom vypadalo, že čekání se protáhne. „První kolo bylo špatný, nemohl jsem se moc srovnat. Snažil jsem se jet dobře technicky, ale nebylo to ono, nemohl jsem za to úplně vzít. Ale do druhého a třetího kola jako bych ušetřil nějaké síly a bylo to lepší. Dostával jsem hlášení, že se posouvám pořadím dopředu, to mě nabíjelo. Díky tomu jsem se asi pak do té třicítky dostal,“ komentoval závod Martin Jakš. Spolu s ním byli na trati také Petr Knop, který dojel na 60. místě, a v cíli 73. Miroslav Rypl. Mezi ženami poprvé v letošní sezoně nedosáhla v distančním závodě na body Petra Nováková, která skončila 32., Karolína Grohová byla 42.

Velká cena Jilemnice úspěšná, počasí navzdory

Velká cena Jilemnice úspěšná, počasí navzdory

V sobotu se v Krkonoších konala Velká cena Jilemnice, která přilákala přes 350 závodníků všech věkových kategorií – od nejmladších žáků po dospělé. „Navzdory nepříznivým sněhovým podmínkám, které netrápí jen Českou republiku, se pořadatelům z ČKS SKI Jilemnice podařilo uspořádat moc hezké závody,“ hodnotil přímo z Horních Míseček předseda Úseku běžeckých disciplín Pavel Benc.

Michal Novák ovládl závod juniorů v Hochfilzenu, Barbora Havlíčková byla třetí mezi dorostenkami

Michal Novák ovládl závod juniorů v Hochfilzenu, Barbora Havlíčková byla třetí mezi dorostenkami

Další skvělý výsledek si při své závodní premiéře v nové sezoně připsal juniorský reprezentant Michal Novák. Po včerejším stříbru ve sprintu dokázal dnes v Hochfilzenu zvítězit v závodě na 10 kilometrů volnou technikou! „Je to ideální start do sezony, ani jsem to nečekal! Spíš jsme teď tvrdě trénovali, nebylo to postavené směrem k těmto závodům. Ale zatím to vypadá, že je to na dobré cestě,“ usmíval se po dojezdu 19letý závodník karlovarského Slovanu. Na stupně vítězů se v dnešních distančních závodech probojovala také Barbora Havlíčková z Fischer Ski klubu Šumava Vimperk, která brala bronz mezi dorostenkami. Ve věkové kategorii do 18 let se do první desítky probojovali ještě Adam Matouš (5. místo), Tomáš Kalivoda (9.) a Tereza Řezníková (9.).

Na Alpen Cupu panuje po sprintech spokojenost, Michal Novák vybojoval stříbro mezi juniory

Na Alpen Cupu panuje po sprintech spokojenost, Michal Novák vybojoval stříbro mezi juniory

První start českých reprezentantů v rámci kontinentálního poháru se vydařil. Ve sprintu volnou technikou postoupilo do rozjížděk hned 10 Čechů, Michal Novák byl v kvalifikaci dokonce nejrychlejším juniorem v konkurenci 115 závodníků. A nakonec si připsal velký úspěch v podobě druhého místa. „Já myslím, že Michal byl ze všech nejlepší, ale měl trošku smůlu, že ve finále zaspal, dostal se na třetí místo a vepředu byli dva Italové, kteří ho blokovali. Tam ztratil, vyplýtval možná i trochu síly a nedostal se dopředu. Ale jinak si myslím, že fyzicky měl na to vyhrát,“ komentoval výkon karlovarského závodníka trenér juniorské reprezentace Petr Michl. I další Češi ale mohli být spokojení…

Lukáš Bauer: „V Toblachu jsem chtěl startovat, týmu bych chtěl pomoct“

Lukáš Bauer: „V Toblachu jsem chtěl startovat, týmu bych chtěl pomoct“

Po peripetiích se zraněními, která ho připravila o úvodní podnik Světového poháru, se moc těšil na prosincové závody v Toblachu. Zhruba týden před jejich startem se ale opět ozvaly bolesti v oblasti žeber způsobené pádem při tréninku před sezonou v Gällivare. A Lukáš Bauer raději zamířil znovu za lékaři a docentem Pavlem Kolářem. „Spolu s reprezentačním doktorem Martinem Koldovským se dohodli, že nejlepší bude vynechat Toblach, dát několik dnů pauzu, a pokud se to bude lepšit, tak zahájit postupně přípravu směrem k Tour de Ski,“ říká smutně nejzkušenější muž české reprezentace, který dál čeká na svůj první letošní start v závodě. „Celou dobu je priorita Tour de Ski, byť jsem v Toblachu chtěl hodně startovat. Celé léto bylo hodně dobré, o to víc mě současné problémy mrzí. Myslím, že fyzicky jsem na tom dobře, i přes ty výpadky. Ale s tímhle prostě nejsem schopen aktuálně závodit.“

Do Toblachu míří šest Čechů, první start Lukáše Bauera se kvůli zranění odkládá

Do Toblachu míří šest Čechů, první start Lukáše Bauera se kvůli zranění odkládá

Ačkoli Lukáš Bauer vyhlížel závod Světového poháru v Toblachu jako svou letošní premiéru, do Itálie s týmem neodcestuje. Důvodem jsou bolesti v oblasti žeber způsobené pádem při tréninku před sezonou v Gällivare, které ho připravily už o start v Kuusamu. „Samozřejmě mě to vůbec netěší, protože jsem doufal, že už to mám za sebou. Pět dní jsem trénoval naprosto bez problémů, ale po dvou rychlých těžkých trénincích se to bohužel zase ozvalo a musel jsem na to reagovat.“ Do Toblachu tak česká reprezentace zamíří bez Lukáše Bauera ve složení Petra Nováková, Karolína Grohová, Martin Jakš, Dušan Kožíšek, Petr Knop a Miroslav Rypl.

Početná běžecká výprava míří do Rakouska na Alpen Cup

Početná běžecká výprava míří do Rakouska na Alpen Cup

Od pátku do neděle bude bojovat o co nejlepší výsledky v rámci druhého závodu kontinentálního poháru celá řada českých běžců na lyžích včetně seniorských reprezentantů, kteří se neúčastní závodů Světového poháru v Toblachu. V rakouském Hochfilzenu se představí dvojice českých reprezentantek (Klementová, Schützová) a čtveřice reprezentantů (Šrail, Bartoň, Gräf, Antoš), které doplní sedm členů juniorského výběru a také trojice závodníků do 23 let zařazená do SKI Akademie. „Závody Alpen Cupu v Rakousku jsou specifické tím, že tam jezdí hodně Čechů i mimo reprezentaci, míří tam vždycky řada českých oddílů, které to mají blízko. S reprezentací volíme Alpen Cup kvůli velké konkurenci - abychom jezdili s těmi nejlepšími. V rámci tohoto poháru startují Švýcaři, Francouzi, Němci nebo Italové,“ říká Zbyněk Valoušek, asistent trenéra mužské reprezentace.

Eva Vrabcová Nývltová opouští nemocnici a chce se do stopy vrátit ještě v této sezoně

Eva Vrabcová Nývltová opouští nemocnici a chce se do stopy vrátit ještě v této sezoně

Po 14 dnech od hospitalizace v brněnské nemocnici hlásí Eva Vrabcová Nývltová návrat domů. Kdy se uskuteční její závodní návrat, je zatím nejisté. „Nepojedu Tour de Ski, dál ale neříkám žádný termín, kdy bych se chtěla vrátit. Každopádně chci, aby to bylo ještě v této sezoně,“ prohlásila odhodlaně na tiskové konferenci konané přímo v brněnské nemocnici a za účasti primáře Jiřího Doliny, který se se svými kolegy o Evu staral. „Byla nastolena komplexní léčba, začali jsme se především zabývat skladbou jídelníčku. Eva je naprosto nezdolný člověk a její výkonnostní parametry jsou výborné,“ konstatoval po různých měřeních a analýzách, které česká reprezentantka v Brně absolvovala.

Filtr

Generální partner

cpp

Hlavní partner

Partneři