×
Sjezdaře Banka čeká ve Světovém poháru mužů sjezd a superG, v neděli pak s Krýzlem a Zikou pojedou obří slalom

Sjezdaře Banka čeká ve Světovém poháru mužů sjezd a superG, v neděli pak s Krýzlem a Zikou pojedou obří slalom

05.12.2014

Zámořská série Světového poháru mužů v alpském lyžování pokračuje tento víkend třemi závody v americkém Beaver Creek. Již dnes pojede Ondřej Bank sjezd, zítra ho čeká superG. Tím bude rychlostní program poháru naplněn, v neděli se pak na start obřího slalomu postaví hned tři čeští reprezentanti: kromě Banka i Kryštof Krýzl a Adam Zika.

Bank má za sebou již dva rychlostní závody SP, minulý víkend skončil v obou v Lake Luise těsně za hranicí bodované třicítky. „Je to tady hezký, ale nemám to tady rád!“ ulevil si po uplynulém víkendu Bank* na adresu kanadského lyžařského střediska.  „Chci být v nejlepší desítce Světového poháru a lyžování mě musí pořád bavit,“ ohlásil před sezónou v rozhovoru pro Český rozhlas. Snad si náladu zlepší svými výsledky již v těchto dnech. Když v rámci zářijové přípravy v Chile stál na podiu ve všech sedmi závodech (sjezd nebo superG) South American Cup a dvakrát vyhrál, „jel strašně rychle“, jak výkony komentoval jeho trenér a bratr Tomáš Bank. Klíč k odemknutí první třicítky ve Světovém poháru ale určitě brzy najde, doufejme, že už dnes a zítra. I jeho skvělé jízdy na loňské zimní olympiádě připomínají, že u něj je to jen otázka času. Ve sjezdu odstartuje Bank s číslem 48, ve středečním oficiálním tréninku zajel 28. čas, včerejší trénink byl odvolán. Podle nového pravidla byly naplánovány tři oficiální tréninkové jízdy, ale pokud se dvě odjedou, třetí se ruší. 

A připomeňme ještě Bankovu pozici před nedělním obřím slalomem. V úvodním závodě SP ukázal své možnosti, po prvním kole byl na 23. místě, ale ve druhém mu smolně vyplo vázání a závod nedokončil. Nicméně v loňské sezóně byl třikrát v bodované třicítce SP v této disciplíně a do první třicítky, resp. co nejvýše v ní, míří i tuto neděli. 

V neděli se start Světového poháru vrátí po třech letech Adam Zika. Celkově zatím v SP reprezentoval šestkrát, naposledy v prosinci 2011 v italském Alta Badii. A úvodní  start si v roce 2010 připsal právě v Beaver Creek, jde tedy o obnovenou premiéru na stejném místě.  Talentovaný český závodník poslední roky bojoval se zraněnými koleny, studuje v zámoří a jezdí zde za univerzitní tým CO Colorado Buffs. Tento „bizon z Coloráda“ je v aktuálním světovém žebříčku FIS Points List na 194. místě a je naším třetím mužem v pořadí této disciplíny, za Kryštofem Krýzlem (42.) a Ondrou Bankem (28.).         

Kryštof Krýzl si čekání na obří slalom Světového poháru zpříjemnil v minulých dnech výborným pátým a šestým místem ve slalomu severoamerického poháru NorAm. V úvodním ´obřáku´ sezóny v Söldenu nepostoupil do druhého kola, naposledy v této disciplíně bodoval loni v prosinci, ve Val d'Isère skončil na dvacátém místě. Proti slalomu bojuje v obřím slalomu s vyššími startovními čísly, ale jistě se i v závodě Beaver Creek popere o postupovou třicítku.

"Na Ondru čeká technická trať, kterou zná, a určitě pojede dobře. Škoda, že se sjezdy narovnávají, je to trend, který byl ohlášen už v létě. Letošní časy v Beaver Creek jsou o čtyři vteřiny rychlejší než loni. A Bany je silnější právě v techničtějších závodech. Všechny jízdy má promyšlené do detailu, studuje tratě, vymýšlí, jak kde projet, často i jinak než většina ostatních závodníků,“ připomíná Bankův pečlivý přístup k závodění Aleš Krýzl. "Kryštof ve dvou slalomech NorAm porazil i borce ze Světového poháru, což svědčí o tom, že má dobrou formu. A výkon Adama Ziky bude pro mě překvapením, a myslím, že i on sám je zvědavý, jak na tom je. Dlouho pořádně nezávodil, jako člen univerzitního týmu musí skloubit studijní a sportovní povinnosti," dodal Krýzl - předseda úseku alpských lyžařů - své postřehy k víkendovému programu.               

Shnrujeme tedy, co sledovat:

Pátek 5.12. 18:45 - sjezd (Bank), Sobota 6.12. 19:00 - superG (Bank), Neděle 7.12. 17:45 (a 20:45 druhé kolo) - obří slalom (Bank, Krýzl, Zika), vysílá EUROSPORT.

Online výsledky najdete tradičně také zde na FIS stránkách.

Pro úplnost dodejme, že tento víkend startuje ve Světovém poháru také Klára Křížová, kterou čekají v Lake Luise dva sjezdy a superG, tomu jsme se již na těchto stránkách podrobně věnovali ve středečním článku.    

(AH)

*Upřesnění pro zájemce, originální a poněkud jadernější hlášku Ondry Banka po Lake Luise najdete na jeho oficiálním Facebookovém profilu 

Fotogalerie


Partner

Toyota

Pool partner

Mediální partneři

Partnerská lyžařská střediska