×
Olympionik Jan Zabystřan složil zkoušku dospělosti a zahájil přípravu na novou sezónu

Olympionik Jan Zabystřan složil zkoušku dospělosti a zahájil přípravu na novou sezónu

12.06.2018

Minulou sezónu, olympijskou, ukončil kvůli studijním povinnostem s předstihem už začátkem března a od té doby nestál na sněhu - až do 9. června. Během té doby ukončil 4. ročník gymnázia v Chomutově, v květnu úspěšně odmaturoval. Nyní opět brázdí sjezdovky. Českého reprezentanta a čtrnáctého nejrychlejšího juniora v super-G z MSJ 2018, Jana Zabystřana, jsme potkali na Passu Stelviu.

Jaké byly tři měsíce bez lyží?

Náročné, protože jsem se musel prostřílet k maturitě. Musel jsem nejdřív uzavřít čtvrtý ročník, a to bylo asi těžší než samotná maturita. Proto jsem ukončil sezónu dříve. Po olympiádě už jsem jel vlastně jen závody FIS ve Slovinsku, kde jsem si ještě zlepšil body a pak už jsem jen makal na škole. 

Z čeho jsi maturoval, a který předmět tě nejvíc potrápil?

Čeština, angličtina, matematika a zeměpis. A právě zeměpis mě potrápil nejvíc. Stihl jsem se z něho naučit 25 z 30 otázek, zbylých pět jsem si jen narychlo prošel v jedenáct hodin večer den před maturitou a vytáhl jsem si devětadvacítku - změny na politické a ekonomické mapě světa během 20. stol.Naštěstí jsem to zvládl.

Jaký je pocit složit zkoušku dospělosti?

Dobrý (úsměv). Hlavně proto, že teď se budu moct naplno věnovat lyžování. I proto jsem chtěl stihnout jarní termín, abych mohl na konci srpna odletět na měsíční trénink rychlostních rychlostních do Chile. 

Máš další studijní plány?

Ano, vypadá to na studium na Vysoké škole finančně správní, kde studuje také Ester Ledecká. Ale lákala by mě také Fakulta tělesné výchovy a sportu, obor trenérství.

Nyní jsi na ledovci na Passu Stelviu, co tě čeká dál?

Po třech dnech volného lyžování se přesouváme do Rakouska. Jedeme do Atomicu udělat nové boty a ty následně na dva - tři dny odzkoušet na Kaprun. I letos budu mít model bot z před dvou sezón, protože ty mi sedí vzhledem k velikosti nejlépe. V červnu ještě plánuji jeden ledovec, zřejmě Mölltal, ale uvidíme podle podmínek. V červenci kondiční soustředění v Nymburku s celou reprezentací, na přelomu prázdnin Saas – Fee a pak už zmiňované Chile s Ester Ledeckou a jejím týmem, Ondrou Berndtem a juniorským reprezentantem Tomášem Klinským. Už se hodně těším.

Gratulujeme k úspěšnému složení maturitní zkoušky a přejeme mnoho úspěchů na sportovním i studijním poli. 

(EK)

Photo: CzechSki/E.Kurfürstová

Fotogalerie


Toyota

Hlavní partner OSÚ AD SLČR

Partner

Pool Partner

Mediální partneři