×
Naši žáci na HAHNENKAMM JUNIORS 2015 sbírali zkušenosti

Naši žáci na HAHNENKAMM JUNIORS 2015 sbírali zkušenosti

22.01.2015

Jak už víte, český národní žákovský tým se zúčastnil ve středu 21. ledna v rakouském Kitzbühelu HAHNENKAM JUNIORS 2015, závodu kategorie U16, konaném v rámci dní Světového poháru. Letošní ročník byl navíc speciální díky už 75. výročí slavného sjezdu na Hahnenkammu.

Závodu se na pozvání Ski Klubu Kitzbühel zúčastnilo 12 týmů: Rakousko 1, Rakousko 2, USA, Itálie, Německo, Švýcarsko, Chorvatsko, Slovinsko, Lichtenštejnsko, Velká Británie, Tyrolsko a Česká republika. Naše barvy reprezentovali Nikola Bubáková, Iva Křížová, Anna Volková, Jan Ouvín, Eduard Fiala a Martin Ťavoda.

Slavnostní zahájení proběhlo v úterý večer, vlajkonoši jednotlivých států byli i závodníci ze Světového poháru, českou výpravu tak symbolicky přivedl zkušený reprezentant Martin Vráblík. Úvodní ceremoniál i vlastní závod probíhal v úžasné atmosféře, přítomny byly legendy světového lyžování Fritz Strobl, Hansi  Hinterseer, Hanni Wenzel a další, ředitelem závodu je Hannes Trinkel.

Do výsledků týmového závodu se počítaly časy nejlepších dvou závodníků a závodnic v každé disciplině. Závodilo se dopoledne jednokolově v obřím slalomu a odpoledne jednokolově ve slalomu. Při nedokončení závodu se každému závodníkovi započetla cca 7-8 sekund penalizace. Dívky startovaly vždy první. Konkurence byla opravdu celosvětová, i díky účasti týmu ze zámoří, naši obsadili v této konkurenci celkově 9. místo. „Na výsledku se projevila i trocha nezkušenosti, letos jsme byli pozváni poprvé a neznali podmínky z minulých ročníků,“ zastal se svých svěřenců vedoucí výpravy Tomáš Ouvín. A pokračoval: „Závod se jel na velmi tvrdé vypreparované pistě, na které mnozí z našich závodníků startovali poprvé. Oproti závodním tratím, na kterých se jezdí žákovské závody Českého poháru, to byl obrovský rozdíl. Začátek závodu začal pro nás nešťastně, neboť dvě závodnice vypadly hned v první jízdě a do výsledku týmu se započítala výše uvedená penalizace. Naděje na lepší umístění jsme tak bohužel ztratili hned na začátku, původní taktika šla stranou a šlo o to  hlavně slušně dojet. Nicméně naši neztratili bojovnost, výpadky se nevyhnuly ani dalším týmům a nakonec jsme skončili na zmiňovaném devátém místě.“ 

Závod vyhrálo družstvo Tyrolska před USA a Chorvatskem. Kompletní výsledky jsou uvedeny zde.

Jak se dařilo jednotlivcům? Nejlepší výsledek z celého týmu zajel Jan Ouvín, který obsadil 5. místo ve slalomu a 10. místo v obřím slalomu, v součtu časů byl v kategorii chlapců na 4. místě, a jako jediný tak udržel kontakt se světovou špičkou. I ostatní závodníci zajeli tento extrémně těžký závod velmi dobře, na konkurenci bohužel ztráceli 2 až tři vteřiny. Děvčatům, na která jsme nejvíce spoléhali, se závod příliš nevydařil a výsledky byly určitě pod jejich možnosti.

„Pro všechny to byla velká zkušenost, seznámení se s tvrdou realitou a podnět pro zamyšlení ohledně tréninků a závodů především pro starší žáky. Pokud chceme uspět v evropské nebo světové konkurenci, musejí naši nejlepší závodníci trénovat i závodit v zahraničí, protože podmínky a úroveň lokálních závodů jsou o dvě třídy nižší než v tomto závodě. Naši trenéři by měli přípravu těch nejlepších závodníků na závody ve Skofa Loce, Folgarii i Abetone realizovat v podmínkách, které nás na těchto závodech čekají, a které budou velmi podobné Kitzbühelu,“ přidal Ouvín zamyšlení nad způsobem a kvalitou přípravy našich nejmladších nadějí.

Závody se jel na oficiálních svazích Světového poháru, i když samosřejmě ne až odshora. Nicméně naši mladí reprezentanti měli v rámci programu možnost prohlédnout si na vlastní oči sjezdovou trať Streif, která mnohé z nich šokovala, protože je opravdu brutální. „Všichni dospělí závodníci, kteří tento závod jedou, jsou národními hrdiny,“ shrnul za všechny Ouvín.

 

(AH)

Fotogalerie


Partner

Toyota

Pool partner

Mediální partneři

Partnerská lyžařská střediska