×
MSJ v alpském lyžování: Jan Zabystřan ve sjezdu 17. a Filip Forejtek na 24. místě

MSJ v alpském lyžování: Jan Zabystřan ve sjezdu 17. a Filip Forejtek na 24. místě

08.03.2017

Mistrovství světa juniorů 2017 v  Åre má za sebou první disciplínu a tou je sjezd. Na jeho start se postavilo pět Čechů a dva z nich zaznamenali kvalitní výsledky v absolutní kategorii, což je vzhledem k jejich stále mladému věku vynikající. Juniorským mistrem světa se stal Sam Morse (USA) před Alexandrem Prostem (ITA) a Raphaelem Haaserem (AUT).

Filip Forejtek je ročník narození 1997 a Honza Zabystřan 1998. Znamená to, že juniory budou ještě jeden, respektive dva roky. Honza na 17. místě zaznamenal ztrátu jen 1,43 s. a čtyřiadvacátý Filip rovněž solidních 1,86 s., přičemž Zaby byl ve svém ročníku narození druhý. Z vrstevníků ho překonal o necelou půl vteřinu pouze talentovaný Američan a trojnásobný vítěz Mládežnických olympijských her (YOG) River Radamus.  

„Výsledek je to dobrý, jsem spokojený, ale abych pravdu řekl, myslel jsem si, že to bude mohlo být trochu lepší poté, co jsem v posledním tréninku zajel čtvrtý čas. Tajně jsem doufal v desítku. V tom závodě jsem neprojel optimálně jeden traverz, udělal jsem jednu chybu a to mě stálo čas. I když na druhou stranu, když jsem přijížděl do Åre, netušil jsem, že bych tady mohl zajet ve sjezdu takovýto výsledek,“ říká letos devatenáctiletý Honza Zabystřan a kvituje možnosti týmu, který vznikl za podpory Tomáše Němce a díky kterému byli i s Filipem Forejtkem v létě pilovat rychlostní disciplíny v Chile pod záštitou Tomáše Banka. „Loni na MSJ jsem byl ve sjezdu v absolutní kategorii kolem padesátého místa, je to obrovský posun a kus práce, kterou jsme udělali, máme vyhlídky do budoucna.“

Filip Forejtek chtěl ve sjezdu také kousek výš. „Úplně spokojený s čtyřiadvacátým místem nejsem, ale bylo to tam časově hodně nasekané. V trénincích jsem udělal dvakrát chybu na jednom místě a závodě taky, i když ne tak velkou. Celkově ta jízda nebyla špatná, ztráta 1,86 s. taky ne, ale bylo v ní pár chyb a to se nasčítalo. Na desáté místo, které jsem hodně chtěl, bylo potřeba ztrácet cca vteřinu a to bylo v mých dnes bylo v mých možnostech. Čekají nás tady ještě závody,“ říká Filip s tím, že šance na vysněnou desítku ještě budou.

Další čeští závodníci skončili na devětačtyřicátém místě Patrik Benc (ztráta 3,31s.), na padesátém místě Jan Skořepa (ztrátě 3,35 s.) a Tomáš Klinský závod nedokončil.

Výsledky sjezdu najdete zde. Ve čtvrtek 9. března je na programu super-G.

(EK) 

Photo: L.Johansson, archiv Jan Zabystřan

Fotogalerie


Toyota

Hlavní partner OSÚ AD SLČR

Partner

Pool Partner

Mediální partneři