×
Do prvního svěťákového slalomu v Levi odstartuje kvarteto českých reprezentantů

Do prvního svěťákového slalomu v Levi odstartuje kvarteto českých reprezentantů

10.11.2017

Olympijská sezóna se pomalu ale jistě rozjíždí na plné obrátky. Po prologu v obřím slalomu žen v Söldenu, mužský závod pro silný vítr zrušili, přijdou o víkendu 11. - 12. listopadu na řadu slalomáři ve finském Levi. V prvním slalomu sezóny startují v sobotu Martina Dubovská a Gabriela Capová, v neděli Kryštof Krýzl a Ondřej Berndt.

Jako první přicestovaly do Levi ženy, a to už v neděli 5. listopadu. „Společně jsme odlítaly z Vídně a společně jsme trénovaly i na posledních dvou soustředěních, která byla reprezentační. My jsme si to druhé ale ještě trochu prodloužily. A také tady v Levi trénujeme spolu a bydlíme i spolu na pokoji,“ glosuje Gábina Capová.

Zatímco v minulých letech pořadatelé do poslední chvíle nevěděli, zda stihnou závodní svah včas zasněžit a pak během závodů často panovaly hluboké mrazy, letos je tomu naopak. Dostatek sněhu měli se značným předstihem, zato nyní je pouze kolem nuly a střídavě sněží a prší. „I přesto, že jsme párkrát zmokly, trénink je tady zatím dobrý. Na závodní svah se ale dostaneme až v rámci volného ježdění po závodní pistě v pátek, až tam uvidíme, jak se to podařilo připravit,“ říká Martina Dubovská.

A ambice českých žen? „V mém případě jet naplno a uvidím, na co to bude stačit,“ říká 67. slalomářka světa Gábina Capová. „Samozřejmě bodovat!“ volá 41. na světě Martina Dubovská a pokračuje: „Bez bodů? To ani domů nemůžu a já tady nechci zůstat. Ale vážně, pokud to vyjde jak má, bude to OK. A Gabča, když si pohne, tak může taky postoupit, ale musí jet jak utržený vagón.“ Gábina, silná na rovinatých pasážích, na to: „Pokud se vše sejde, tak šance je. Ale musí to opravdu všechno sepnout ve správný okamžik, protože jízdy v tréninku mívám dost nevyrovnané. A co se týče Mati, tak ta na to má v každé jízdě, pokazit si to tady může jedině sama.“ Připomeňme, že Martina Dubovská v Levi před čtyřmi lety poprvé v kariéře bodovala.

Muže čeká závod na stejném svahu v neděli. Kryštof Krýzl přiletěl do dějiště v pondělí a připravuje se zde s WRA týmem. Po zrušeném závodě v Söldenu nakonec neodjel domů, ale vrátil se do Itálie, kde dva dny trénoval slalom. „Trénink byl skvělý, šlo to dobře,“ hlásil. Loni se zde v Levi Kryštofovi dařilo, když zajel vynikající 15. místo.

Jako poslední z českého týmu do Levi přiletěl ve středu Ondřej Berndt. Tak daleko na severu je vůbec poprvé. „Nejseverněji jsem dosud byl v Trysilu, což je nějakých 1100 km jižněji.“ Z nového místa má dobrý dojem. „Super je to, mně se tady líbí, klídeček tu je. Skoro pořád tma, ale to mi nevadí, navíc kopec je dobře osvětlený. Hned ve čtvrtek jsem byl trénovat, pár jízd jsem si zvykal na tvrdý a technický sníh, ale sžil jsem se docela rychle.“ Ondřej ještě nemá úplně jasno, po kterých lyžích na závod sáhne. Od soustředění v Chile stál na slalomkách pouze minulý týden na Pitztalu, kde bylo po přívalech nového sněhu měkko. „Rozhoduji se mezi dvěma páry, ale už po prvním tréninku na tvrdu mám favorita.“ V Chile se mu ve slalomech dařilo, jeden Jihoamerický pohár dokonce vyhrál. „Žádný konkrétní cíl na Levi nemám, startovní číslo bude vysoké, je třeba jet. Uvidíme, v jaké budu formě, jestli jsem se proti loňskému roku zlepšil, v Chile to tak vypadalo.“

Závody přenáší živě Eurosport, po oba dva dny 1. kola začínají v 10.00 SEČ, druhá kola ve 13.00 SEČ.

(EK)

Photos: CzechSki/ZoomAgence, archiv M.Dubovská, FB D.Fahrner

Fotogalerie


Partner

Toyota

Pool partner

Mediální partneři

Partnerská lyžařská střediska