×
Česká lyžařská hvězda se rozloučila. Ondřej Bank oznámil konec kariéry

Česká lyžařská hvězda se rozloučila. Ondřej Bank oznámil konec kariéry

22.02.2016

Jedna velká a úspěšná kapitola českého lyžování končí. Nejlepší sjezdař posledních let Ondřej Bank ukončil profesionální kariéru. Pětatřicetiletý závodník, který byl pátý v obřím slalomu na posledních olympijských hrách v Soči, se tak rozhodl kvůli vleklým zdravotním problémům. Nyní se chce více věnovat své rodině a podnikání.

„Neustále to ve mně hlodalo, měl jsem pochybnosti, jestli skončit, nebo ne. Ještě v pátek jsem byl rozhodnutý, ale pak se probudím a koukám, že Jarda Jágr dal ve čtyřiačtyřiceti letech dva góly. V tu chvíli jsem si řekl, že když já skončím v pětatřiceti, budu vypadat trapně,“ řekl s úsměvem Ondra Bank. „Ale je to definitivní,“ dodal vzápětí už s vážnou tváří.

Už minulý rok byl přesvědčený, že aktuální sezona pro něj bude tou poslední. Vzhledem ke zdravotním problémům toho ale letos příliš odjezdit nestihl. A právě táhlá zranění po ošklivém pádu na loňském mistrovství světa v Beaver Creeku byla jedním z hlavních důvodů, proč na pondělní tiskové konferenci prohlásil, že končí.

Rozhodl se tak po domluvě s fyzioterapeutem Pavlem Kolářem. „Z magnetické rezonance jsme zjistili, že problémy nepochází z poraněného menisku, ale z prokrvácené kosti pod chrupavkou. Pravé koleno drží, je v pohodě, ale to levé odneslo naprosto všechny pády. Včetně toho loňského,“ vysvětlil Bank.

Tím druhým důvodem je fakt, že se chce víc věnovat rodině. „Jágr také tu svou hokejovou rodinu těžko opouští. A já to mám úplně stejně,“ prohlásil Ondra, který navíc s přítelkyní Terezou očekává druhé dítě.      

Za svou kariéru toho stihl opravdu hodně. Jeho největším úspěchem je páté místo v obřím slalomu na olympijských hrách v Soči. Tamtéž navíc přidal ještě sedmou příčku v superkombinaci a deváté místo v super-G. Tím však výčet jeho parádních umístění na olympijských hrách nekončí. V roce 2006 skončil v Turíně v kombinaci šestý, o čtyři roky později ve Vancouveru v superkombinaci sedmý.

Na mistrovství světa se mu nejlépe vedlo v Ga-Pa v roce 2011, kde obsadil páté místo a ve Svatém Antonu o deset let dříve byl šestý. V seriálu Světového poháru pak zaznamenal dvě pódiová umístění. V roce 2007 v superkombinaci v Beaver Creeku dojel třetí. A na bronzový stupínek vyšplhal také v minulé sezoně v alpské kombinaci v Kitzbühelu. Dohromady ve Světovém poháru odjel úctyhodných 182 závodů a získal 952 bodů.

"Ctěl bych Ondrovi poděkovat za všechno, co za svou dlouhou a úspěšnou kariéru pro české lyžování odvedl. V dalším životě mu přeji jen to nejlepší. Pevně věřím, že českému lyžování v budoucnu ještě hodně pomůže, například předáváním svých bohatých zkušeností," prohlásil prezident Svyzu lyžařů ČR. 

Ať se daří i v mimosportovním světě, Ondro!

THPartner

Toyota

Pool partner

Mediální partneři

Partnerská lyžařská střediska