×
13. sezóna ve Světovém poháru. „Bude to šťastná třináctka,“ věří slalomářka Šárka Strachová

13. sezóna ve Světovém poháru. „Bude to šťastná třináctka,“ věří slalomářka Šárka Strachová

30.09.2014

Se silnými zbraněmi vstoupí do své třinácté sezóny ve Světovém poháru slalomářka Šárka Strachová. Vsadí nejen na zkušenosti, ale především na pohodu a čistou radost z lyžování. Léto navíc zasvětila thajskému boxu, který ji učí, jak být na svahu agresivnější.

„Já bych Šárce strašně rád popřál, aby si tuhle sezónu užívala v co největší radosti, už by ji nemusely trápit žádné starosti. Ani zdravotní, ani ty další, které si vyřešila a které musely být velkou zátěží,“ řekl na předsezónním setkání nejlepší české alpské lyžařky s novináři šéf úseku alpských discplín Svazu lyžařů ČR Aleš Krýzl. „Myslím, že teď si opravdu může lyžovat pro radost a já se na to strašně těším. A doufám, že nám dlouho vydrží,“ spiklenecky mrknul.

 

Šárko, jak se před sezónou, ve které bude vrcholem mistrovství světa, cítíte?

 

Zase o velký kus klidnější, lyžuju s ještě větší radostí. Teď v Argentině jsem se cítila opravdu výborně, i když to samozřejmě byl první kemp na sněhu. Ale cítím se opravdu dobře, jak po fyzické stránce, tak i po té duševní.

 

Argentinská Ushuaia je už tradiční destinací pro vaši lyžařskou přípravu. Jaké to tam bylo letos?

 

Podmínky byly zase velmi dobré, i když každým rokem je tam méně a méně sněhu. První týden nebyl úplně ideální, přišlo mi to spíš jako březnové lyžování ve Špindlu. Pak se ale ochladilo a připadl sníh, takže hlavně ten poslední týden byl výborný.

 

Celou vaši kondiční přípravu provázel thajský box. Proč zrovna kontaktní sport?

 

Thajský box mi má pomoct zlepšit dynamiku a tu moji agresivitu, jak mi je vždycky vyčítáno, že jsou ty moje jízdy takové moc hodné (smích). Taky jsem potřebovala nějaký nový impuls, zpestření. Je to výborný trénink, skvělý na kondici, dynamiku a vůbec na celkové držení těla. Cítím, že jsem posílila trup a nohy a boky, které jsou právě na lyžích nejvíc potřeba.

 

Cítíte nějaký posun i v té agresivitě?

 

Zlepšilo se to, můžete se bát (smích). Já samozřejmě nikdy nebudu takový rváč. Ale když jsem ze začátku přišla za Tomášem, což je můj trenér na box, řekla jsem, že nikdy nebudu do nikoho kopat. A teď už mě vyprovokoval, že do něj kopnout dokážu.

 

Ví už o vaší tajné zbrani soupeřky?

 

Myslím, že to neví, ale já sama taky nevím, co ony dělají.

 

Co vás před třináctou sezónou mezi elitou nejvíc motivuje?

 

Zase se posunout někam dál. Hledat si ty hranice a vyplňovat rezervy, které tam ještě cítím. Motivace je pořád hodně. Pořád ještě je to o objevování vlastních možností. Chci být co nejrychlejší a uvidíme, jak na tom budou soupeřky. Buď budou rychlejší anebo pomalejší.

 

Máte kompletní sadu medailí z mistrovství světa i olympijský bronz. Pořád vám ale chybí malý křišťálový glóbus za celkové prvenství ve slalomovém Světovém poháru, myslíte na něj?

 

Povedlo se mi na něj přestat myslet tak intenzivně jako dřív a pomáhá to. Věřím, že budu jezdit uvolněně. Připustila jsem si, že se to může podařit, ale taky nemusí. Dřív jsem k tomu přistupovala tak, že jsem si to prostě vysnila a že jinak to nebude. Teď si říkám, že pro to udělám maximum, ale počítám i s možností, že to nevyjde. V profi sportu se prostě nedá nic naplánovat.

 

Tentokrát by to mohlo být o kousek jednodušší, kariéru ukončily takové soupeřky, jakými jsou Maria Höflová-Rieschová či Marlies Schieldová..

 

No jo, jsou to holky věkově kolem mě, už to na ten můj ročník trochu dopadá. Vždycky si vzpomenu, kde jsou ty časy, kdy jsme třeba s Michaelou Kirchgasser byly ty o deset let mladší než všechny ostatní (smích). U Marlies je škoda, že skončila, to byla opravdu paní slalomářka a bylo by hezký ji ještě v nějakých závodech porazit, ale na druhou stranu ji naprosto chápu. Splnila už si všechno, co mohla.

 

A jak je to s vámi? Bude tahle sezóna poslední?

 

Nechme se překvapit, já sama nevím. Budu se opět řídit svojí intuicí, která mi po té minulé sezóně řekla, že u toho mám zůstat a že se v téhle části života, kterou naplňuje lyžování, mám ještě něco naučit. Kdybych v sobě necítila potenciál a chuť vítězit, tak bych toho nechala. Ale zatím nemám důvod.

 

 

V příštím týdnu absolvuje Šárka Strachová společné soustředění s českou ženskou reprezentací v Rakousku. První start ve Světovém poháru ji čeká 25. října, kdy v rakouském Söldenu naskočí do obřího slalomu. Prioritou pro nadcházející sezónu však zůstává slalom. Rychlostní disciplíny tentokrát bývalá mistryně světa úplně vynechá.

 

ŠS

Fotogalerie


Toyota

Hlavní partner OSÚ AD SLČR

Partner

Pool Partner

Mediální partneři